Saros Körfezi’ndeki Deprem Sürpriz Değil

Saros Körfezi’ndeki Deprem Sürpriz Değil

 

18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Doğan Perinçek, Saros Körfezi'nde meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki depremin kendisi için sürpriz olmadığını söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Saros Körfezi'nde meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki depremin kendisi için sürpriz olmadığını, beklediği depremlerden en küçüğü olduğunu söyledi.

Perinçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tekirdağ ile Saros arasındaki fay zonunun henüz boşalmamış bir alan olduğunu, bu bölgede büyük bir deprem olabileceğini iddia etti.

Depremin ne zaman olacağının yerine daha büyüğü ve etkilisi olduğunda ne yapılacağının konuşulması gerektiğini ifade eden Perinçek, şöyle konuştu:

"Deprem benim için sürpriz olmadı. Beklediğim depremlerden en küçüğünü yaşadık. Olağan bir deprem. Öncü deprem olsa arkası gelirdi. 'Oldu bitti' diye düşünüyorum. 15 gün, 1 ay ya da 2 ay sonra bölgede büyük bir deprem olsa şaşırmamak lazım. Beklenen büyük depremle ilgili önlemler alınmalı, binalar depreme uygun yapılmalı, uygun olmazsa hasar kaçınılmaz. Bu konuda halkın uyarılması lazım, belediyelerin tedbir alması gerekli. Depremde yıkım olmasa bile bölgedeki binaların çoğu yan yatacak."

Saros Körfezi yakınlarındaki illerden Edirne'nin fay zonuna uzak olduğunu belirten Perinçek, Tekirdağ'ın güneyde, Kuzey Anadolu fay zonuna yakın olduğunu, Tekirdağ ve Saros arasında deprem olabileceğini öne sürdü.

Kaynak: http://www.haberler.com/saros-korfezi-ndeki-deprem-surpriz-degil-3814139-haberi/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir