dunyaya-bir-yil-uzaydan-bakacaklar--1406638

Dünyaya bir yıl uzaydan bakacaklar!

 

Bilim adamları uzun süre mikrogravite yaşayan insanların vücudunda ne etkiler meydana geldiği konusunda fikir sahibi olmak istiyor. Uzay ajansları, sonunda Mars’a bir misyon planladıklarından, bu verinin paha biçilmez olacağını söylüyorlar.
Baykonur’dan yörüngeye
Kelly ve Kornienko Cumartesi günü bir Soyuz araçta Kazakistan’daki Baykonur üssünden uzaya çıkacak. Kozmonot Gennady Padalka da uçuşa yukarı katılacak, ancak onun turu yalnızca normal süre olan altı ay sürecek. İstasyona varış kalkıştan yaklaşık altı saat sonra gerçekleşecek. Kelly ve Kornienko’nun bu uzay istasyonu için bir dayanıklılık rekoru kıracak olmasına rağmen, eski Rus Mir platformunda daha uzun kalanlar olmuştu. Dört kozmonot Mir’de çeşitli zamanlarda bir yıldan daha fazla yaşadı. Valeri Polyakov 1994-1995 yılında yörüngede 437,7 gün geçirmişti.
Dünyayı günde 15 kez turluyor
Uluslararası Uzay İstasyonu programı, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, AvrupaUzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı tarafından gerçekleştiriliyor. İstasyon, Rus Yörünge Bölümü ve Amerika Birleşik Devletleri Yörünge Bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. İstasyonun yörünge yüksekliği 330 km. ilâ 435 km. arasında değişiyor. İstasyon bir günde Dünya çevresinde 15,5 tur atıyor.
Kaynak: http://www.gazetevatan.com/dunyaya-bir-yil-uzaydan-bakacaklar–759228-dunya/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>