fft107_mf3903500

Fransa’da uçak kazası: 150 ölü

Barselona’dan yerel saat ile 09.55’de kalkan ve Düseldorf kentine giden Germanwings havayollarına ait bir A320 Airbus uçağı kalkışından yaklaşık 45 dakika sonra Fransız Alplerinde düştü. 1991 yılında filoya katılan uçağın Fransa ’nın güneyinde İtalyan sınırına yakın Barcelonette kenti yakınlarına düştüğü belirtildi.

Uçağın pilotunun saat 10.47 de Provenza kentinde bulunan havaalanındaki kuleye 11.500 metreden 2 bin metreye ani düşüş yapması üzerine acil durum çağrısı yaptığı kaydedildi. Bu acil çağrı üzerine arama çalışmalarına katılan iki helikopterin uçağın enkazına ulaştığı duyuruldu. Uçakta bulunan 144 yolcu ve 6 mürettebattan kimsenin kurtulmadığı açıklanırken, uçakta 40’dan fazla İspanyol vatandaşının da bulunduğu belirtildi.

İspanya Kralı VI. Felipe, uçakta Türkiye vatandaşlarının olduğunu duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaptığı açıklamada İspanya Kralı’nı doğruladı.

                                                                     İspanya Kralı VI. Felipe

HOLLANDE: KURTULAN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, kazadan kurtulan olduğunun tahmin edilmediğini söyledi. Hollande, kazada hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun Almanya vatandaşı olduğunu belirtirken, “Kaza, ulaşması zor bir bölgede meydana geldi” dedi. Hollande, yaptığı açıklamada Şansölye Angela Merkel’e taziyelerini iletti ve kaza sebeplerinin derhal anlaşılması için tüm gerekenlerin yapılacağını söyledi. Hollande, resmi Twitter hesabından kazayı “trajedi” olarak niteledi ve hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletti.

Başbakan Manuel Valls ise, “Kazanın nedeni henüz bilinmiyor” dedi.

MERKEL: DERİNDEN SARSILDIM 

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in sözcüsü, Twitter’dan yaptığı açıklamada Alman liderin kaza nedeniyle “derinden sarsıldığını” belirtti. Merkel, yaptığı konuşmada yarın kaza yerine gideceğini söyledi.

Uçakta yardım sinyalinin kokpitten geldiği açıklanırken, Fransa Başbakanlığı kabinesi İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, çevre Bakanı Ségolene Royal ve taşımacılıktan sorumlu Devlet Bakanı Alain Vidalies uçağın düştüğü bölgeye gideceklerini söyledi.

Germanwings havayolu şirketinin daha önce ölümcül bir kazaya karışmadığı ifade edilirken,  81 uçağıyla 86 noktaya uçan şirketin sahip olduğu filonun yaş ortalaması 9.2. Düşen uçağın 24 yıllık olduğu belirtildi.

FİRMADAN AÇIKLAMA: TEYİT EDEMİYORUZ

Germanwings’ten yapılan ilk açıklamada, “Kaza haberleri konusunda henüz herhangi bir bilgiyi teyit edemiyoruz” denildi.  Lufthansa havayollarına ait Germanwings şirketi Barselona- Düseldorf arasındaki uçuşları 39.90 avroya yapıyordu.

                                                              Kaza haberini alan yolcu yakınları

ALMANYA KRİZ HATTI AÇTI

Almanya Dışişleri Bakanlığı kaza kurbanlarının yakınları için 030 5000 3000 numaralı bir kriz hattı açtı. Lufthansa yaptığı açıklamada, “Bizim için kara bir gün” ifadesini kullandı. Lufthansa, kazadan canlı kurtulanların olmasını da diledi.

LUFTHANSA CEO’SU: HAVAYOLU İÇİN KARA GÜN

Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “4U9525 sefer sayılı uçuşumuza tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Yolcu ve uçuş ekibinin aileleri ve arkadaşlarına taziyelerimi iletiyorum. Eğer korkularımız doğrulanırsa, bugün Lufthansa için kara bir gündür. Kurtulanlar olmasını umuyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/dunya/fransada_ucak_kazasi-1320359

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>