1420753180585

Bakterilerdeki direnci önleyen antibiyotik

ABD’deki Northeastern Üniversitesi’nden bilim insanları, Teixobactin adlı yeni bir antibiyotik üretti. 30 yıl aradan sonra keşfedilen ilk yeni antibiyotik türü

Teixobactin’in en önemli özelliği, bakterilerin antibiyotik direncini önlemesi. Araştırmanın başındaki Kim Levis ve ekibi bu yeni antibiyotiği fareler üzerinde denedi. İlacın ağır enfeksiyonları bile, dirence yol açmaksızın yok edebildiği gözlemlendi. Bir toprak örneğinde keşfedilen antibiyotiğin, hücre duvarının yıkılmasını sağlayarak bakterileri öldürdüğü belirtildi.

Nature adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırma sonuçlarına göre Teixobactin, en az diğer antibiyotik türleri kadar hızlı bir şekilde bakterileri ortadan kaldırabiliyor. Henüz insanlarda deneme aşamasına geçilmeyen ilacın ilerideki yıllarda birçok enfeksiyona ve verem hastalığına çare olabileceği vurgulandı. Antibiyotik direnci, bakterilerin antibiyotiğe rağmen üremesine ve hastalık yapmasına neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü, geçen yıl, antibiyotiklere karşı vücut direncinin artmasının “büyük bir küresel tehdit” oluşturduğu uyarısında bulunmuştu. Örgüt, antibiyotik direnci nedeniyle insanların tedavi edilebilir basit hastalıklar yüzünden öldüğünü, acilen önlem alınmamasının yıkıcı sonuçları olacağını, yeni antibiyotikler geliştirilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Dünyada her yıl 700 bin kişi antibiyotiklere direnç nedeniyle ölüyor. Bu sayının artabileceği belirtiliyor.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/saglik/2015/01/09/bakterilerdeki-direnci-onleyen-antibiyotik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>