4-bin-500-yillik-mezar-bulundu--1225586

4 bin 500 yıllık mezar bulundu!

Mısır’da çalışan Çek arkeologlar önemli bir keşfe imza attı. Arkeologlar, 4500 yıl önce yaşamış bir kraliçenin mezarını bulmayı başardı.

Eski Mısır’a dair yeni bir keşif yapıldı. Çek Cumhuriyeti’nden arkeologlar 4500 yıl öncesine ait bir mezar buldu. Mezar, Kahire’nin güneybatısında Ebu sir bölgesinde Firavun Neferefre’nin mezar kompleksinde bulundu.

Arkeologlar, mezarın Neferefre’nin eşine ait olduğunu düşünüyor. Kalıntının üzerinde, “Kral’ın kendi kanından, kudretli tanrıya saygılı, sevgili kızı” şeklinde bir yazı var. Mezarın kraliçe 3. Khentkaus’a ait olduğu düşünülüyor.

Mezarda ayrıca çok sayıda küçük heykelcik ve kap da bulunduğu kaydedildi. Arkeologlar bu keşfin Mısır’da MÖ 2489 ila MÖ 2345 yıllarında yaşamış beşinci hanedanlıkla ilgili daha belirgin bilgilere ulaşılmasını sağlayacağını düşünüyor.

Ebusir nekropolü, Giza piramitlerinin güneyinde çöl kenarında yer alıyor.

Kaynak: http://www.gazetevatan.com/4-bin-500-yillik-mezar-bulundu–714036-teknoloji/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>