Aylık arşivler: Mart 2015

fft81_mf2574590 (2)

Gaziantep’te deprem

İslahiye ilçesi Yeniceli Mahallesinde 3,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi  Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden edinilen bilgiye göre, saat 07.16’da merkez üssü Yeniceli Mahallesinde yerin 8 kilometre altında 3,4 büyüklüğünde  deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre can ve mal kaybının olmadığı öğrenildi.

Kaynak:  http://www.radikal.com.tr/gaziantep_haber/gaziantepte_deprem-1325057

dunyaya-bir-yil-uzaydan-bakacaklar--1406638

Dünyaya bir yıl uzaydan bakacaklar!

 

Bilim adamları uzun süre mikrogravite yaşayan insanların vücudunda ne etkiler meydana geldiği konusunda fikir sahibi olmak istiyor. Uzay ajansları, sonunda Mars’a bir misyon planladıklarından, bu verinin paha biçilmez olacağını söylüyorlar.
Baykonur’dan yörüngeye
Kelly ve Kornienko Cumartesi günü bir Soyuz araçta Kazakistan’daki Baykonur üssünden uzaya çıkacak. Kozmonot Gennady Padalka da uçuşa yukarı katılacak, ancak onun turu yalnızca normal süre olan altı ay sürecek. İstasyona varış kalkıştan yaklaşık altı saat sonra gerçekleşecek. Kelly ve Kornienko’nun bu uzay istasyonu için bir dayanıklılık rekoru kıracak olmasına rağmen, eski Rus Mir platformunda daha uzun kalanlar olmuştu. Dört kozmonot Mir’de çeşitli zamanlarda bir yıldan daha fazla yaşadı. Valeri Polyakov 1994-1995 yılında yörüngede 437,7 gün geçirmişti.
Dünyayı günde 15 kez turluyor
Uluslararası Uzay İstasyonu programı, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, AvrupaUzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı tarafından gerçekleştiriliyor. İstasyon, Rus Yörünge Bölümü ve Amerika Birleşik Devletleri Yörünge Bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşmakta. İstasyonun yörünge yüksekliği 330 km. ilâ 435 km. arasında değişiyor. İstasyon bir günde Dünya çevresinde 15,5 tur atıyor.
Kaynak: http://www.gazetevatan.com/dunyaya-bir-yil-uzaydan-bakacaklar–759228-dunya/
1427600663055

Art arda hareketlendiler

Rusya, Japonya, Papua Yeni Gine, Meksika ve Şili’de bulunan 7 yanardağda, geçtiğimiz cuma günü patlama ve benzeri hareketlilikler yaşanması korkuttu
Dünyada farklı bölgelerdeki 7 yanardağda geçtiğimiz cuma günü art arda patlamalar yaşandı… 27 Mart’ta ilk olarak; Meksika’nın orta kesimlerinde bulunan Colima Yanardağı’nda sabah saatlerinde ufak çaplı volkan patlamaları gerçekleşti. Patlamada çıkan dumanlar, Jalisco eyaletinin batı kesimlerine doğru yayıldı. Ardından saat 10.00 sıralarında Rusya’nın doğusunda bulunan Shiveluch Yanardağı’nda şiddetli bir patlama yaşanırken öğle saatlerinde ise Şili’deki Villarrica Yanardağı’nda ufak çaplı hareketlenmeler görüldü. Aynı yanardağ en son geçtiğimiz çarşamba ve pazartesi günü harekete geçmiş; bir patlama tehlikesinden ötürü bölge halkı tahliye edilmişti. Japonya’da da 3 farklı yanardağ alarmı vardı. Sabah Kyushu eyaletindeki Aso Yanardağı’nda küçük lav hareketlenmeleri görülürken gece saatlerinde ise Kuchinoerabu-jima Yanardağı’nın tepesinde dumanlar belirdi.

14 VOLKAN PATLAMASI
Ayrıca Sakurajima Yanardağı’nda en az 14 volkan patlaması yaşandı. Aynı gün hareketlilik gösteren son volkan ise Papua Yeni Gine’deki Bagana Yanardağı oldu. Gerçekleşen patlamadan etrafa saçılan küller, kuzeye doğru 50 kilometrelik bir alana saçıldı.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/dunya/2015/03/29/art-arda-hareketlendiler

deprem-371

Ege Denizi’nde 4,1 büyüklüğünde deprem

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi verilerine göre, saat 03.42’de, merkez üssü İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Ahmetbeyli köyü kıyısının 8,4 kilometre açıkları olan 4,1 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Depremin 7,87 kilometre derinlikte oluştuğu bildirildi.

Kaynak: http://www.gazetevatan.com/ege-denizi-nde-4-1-buyuklugunde-deprem-754928-yasam/

fft261_mf8153613

EGE’DE FIRTINA VE TOZ TAŞINIMI UYARISI

Ege Bölgesi genelinde ılık ve yağışlı hava etkisini sürdürürken; toz taşınımı ve denizlerde fırtına uyarısı yapıldı.
Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre, rüzgarın Güney Ege’de bugün Sabah saatlerinden sonra, Kuzey Ege’de ise akşam saatlerinden sonra hızını artırarak güney ve Güneydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde fırtına, Orta Ege’de ise yer yer 7 ila 9 kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Fırtınanın cumartesi gece saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.
Bu gece ve yarın Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de Kuzey Afrika üzerinden toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklar olan görüş mesafesinde düşme, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve hava kalitesinin azalmasına karşı dikkatli olunması gerekiyor.

ILIK VE YAĞĞIŞLI HAVA DEVAM EDECEK
Ülkemizin bugün öğle saatlerinden sonra batı kıyılarından başlayarak yağışlı bir sistemin etkisine girmesi bekleniyor. Bugün öğleden sonra ve akşam saatlerinde Marmara’nın güney ve batısı, Ege ve Batı Akdeniz’de görülecek yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların Çanakkale’nin güney ve batısı ile Balıkesir’in batı kıyılarında kuvvetli olması tahmin ediliyor. Yağışlı sistemin 31 Mart Salı günü iç ve doğu bölgelerimizde etkili olduktan sonra Çarşamba günü ülkemizi terk etmesi bekleniyor. Ülkemizde hava sıcaklığının Cumartesi günü kuvvetli yağışla birlikte 3 ila 6 derece azalacağı, ancak ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/ege-de-firtina-ve-toz-tasinimi-uyarisi-aydin-yerelhaber-694904/

439096_cover

Ege’de deprem

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı Deprem Bilgilendirme Servisi’nden elde edilen bilgiye göre; Ege Denizi’nde gerçekleşen ve 3.6 büyüklüğündeki ilk deprem, saat 12.07’de meydana geldi. Yerin 13.32 kilometre derinliğindeki sarsıntı; Çanakkale’nin Ayvacık İlçesine bağlı Babakale, Gülpınar ve Bademli köylerinde hafif şekilde hissedildi.

Ege’deki 4.3 büyüklüğünde gerçekleşen ikinci deprem ise saat 14.00’de meydana geldi. Yerin 25.89 kilometre derinliğindeki deprem ise Ayvacık’ın Babakale ve Gülpınar köyleri ile Gökçeada’nın Uğurlu köyünde hafif hissedildi.

İki depremin de merkezi üssünün Ege Denizi olduğu belirtildi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/236933/Ege_de_deprem.html

asteroit_4988

5 bin yılda bir görülen doğa olayı

YB35, büyük bir ülkeyi yok etmeye sahip bir göktaşının bilimsel adı. Amerika havacılık ve uzay dairesi NASA açıklamasına göre; Dünya, cuma günü beş bin yılda bir gerçekleşen bir doğa olayına tanıklık edecek.

Yaklaşık bin metre çapında ve 13 milyon ton TNT patlayıcı gücüne sahip goktaşının, Dünya’ya 4,5 milyon kilometre yakınından geçmesi bekleniyor.

Küçük çapta göktaşları Dünya’nın etrafında sık sık geçişler yapıyor. Ancak saatte 37 bin kilometre hızla hareket eden YB35 boyutundaki Asteroit’ler dünyaya yaklaşık 5 bin yılda bir bu kadar yaklaşıyor.

YB35’in büyük bir ülkeyi yok edecek güce sahip olduğunu belirten astronomlar, bu çapta bir göktaşının Dünya’ya çarpması halinde deprem, tsunami ve iklim değişikliğine yol açabileceği belirtiliyor.

Kaynak: http://www.ensonhaber.com/5-bin-yilda-bir-gorulen-doga-olayi-2015-03-26.html

1427148322761

Şili’nin güneyinde turuncu alarm

Geçtiğimiz haftalarda dev orman yangınıyla sarsılan Şili’de şimdi de yanardağ alarmı verildi. Ülkenin güney kesimlerindeki Pucon şehrinde bulunan ve bu ayın başında küçük dumanlar yayan Villarrica Yanardağı’nın yeniden harekete geçmesi üzerine bölge yetkilileri dün turuncu alarm verildiğini duyurdu. Yanardağ etrafındaki ev sakinleri olası bir lav püskürmesine karşı tahliye edilirken Pocun genelinde ise halk teyakkuza geçti. Villarrica Yanardağı en son 1984’teki büyük patlamayla aktif olmuştu.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/dunya/2015/03/24/silinin-guneyinde-turuncu-alarm

fft107_mf3903500

Fransa’da uçak kazası: 150 ölü

Barselona’dan yerel saat ile 09.55’de kalkan ve Düseldorf kentine giden Germanwings havayollarına ait bir A320 Airbus uçağı kalkışından yaklaşık 45 dakika sonra Fransız Alplerinde düştü. 1991 yılında filoya katılan uçağın Fransa ’nın güneyinde İtalyan sınırına yakın Barcelonette kenti yakınlarına düştüğü belirtildi.

Uçağın pilotunun saat 10.47 de Provenza kentinde bulunan havaalanındaki kuleye 11.500 metreden 2 bin metreye ani düşüş yapması üzerine acil durum çağrısı yaptığı kaydedildi. Bu acil çağrı üzerine arama çalışmalarına katılan iki helikopterin uçağın enkazına ulaştığı duyuruldu. Uçakta bulunan 144 yolcu ve 6 mürettebattan kimsenin kurtulmadığı açıklanırken, uçakta 40’dan fazla İspanyol vatandaşının da bulunduğu belirtildi.

İspanya Kralı VI. Felipe, uçakta Türkiye vatandaşlarının olduğunu duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yaptığı açıklamada İspanya Kralı’nı doğruladı.

                                                                     İspanya Kralı VI. Felipe

HOLLANDE: KURTULAN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, kazadan kurtulan olduğunun tahmin edilmediğini söyledi. Hollande, kazada hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğunun Almanya vatandaşı olduğunu belirtirken, “Kaza, ulaşması zor bir bölgede meydana geldi” dedi. Hollande, yaptığı açıklamada Şansölye Angela Merkel’e taziyelerini iletti ve kaza sebeplerinin derhal anlaşılması için tüm gerekenlerin yapılacağını söyledi. Hollande, resmi Twitter hesabından kazayı “trajedi” olarak niteledi ve hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletti.

Başbakan Manuel Valls ise, “Kazanın nedeni henüz bilinmiyor” dedi.

MERKEL: DERİNDEN SARSILDIM 

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in sözcüsü, Twitter’dan yaptığı açıklamada Alman liderin kaza nedeniyle “derinden sarsıldığını” belirtti. Merkel, yaptığı konuşmada yarın kaza yerine gideceğini söyledi.

Uçakta yardım sinyalinin kokpitten geldiği açıklanırken, Fransa Başbakanlığı kabinesi İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, çevre Bakanı Ségolene Royal ve taşımacılıktan sorumlu Devlet Bakanı Alain Vidalies uçağın düştüğü bölgeye gideceklerini söyledi.

Germanwings havayolu şirketinin daha önce ölümcül bir kazaya karışmadığı ifade edilirken,  81 uçağıyla 86 noktaya uçan şirketin sahip olduğu filonun yaş ortalaması 9.2. Düşen uçağın 24 yıllık olduğu belirtildi.

FİRMADAN AÇIKLAMA: TEYİT EDEMİYORUZ

Germanwings’ten yapılan ilk açıklamada, “Kaza haberleri konusunda henüz herhangi bir bilgiyi teyit edemiyoruz” denildi.  Lufthansa havayollarına ait Germanwings şirketi Barselona- Düseldorf arasındaki uçuşları 39.90 avroya yapıyordu.

                                                              Kaza haberini alan yolcu yakınları

ALMANYA KRİZ HATTI AÇTI

Almanya Dışişleri Bakanlığı kaza kurbanlarının yakınları için 030 5000 3000 numaralı bir kriz hattı açtı. Lufthansa yaptığı açıklamada, “Bizim için kara bir gün” ifadesini kullandı. Lufthansa, kazadan canlı kurtulanların olmasını da diledi.

LUFTHANSA CEO’SU: HAVAYOLU İÇİN KARA GÜN

Lufthansa CEO’su Carsten Spohr, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “4U9525 sefer sayılı uçuşumuza tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz. Yolcu ve uçuş ekibinin aileleri ve arkadaşlarına taziyelerimi iletiyorum. Eğer korkularımız doğrulanırsa, bugün Lufthansa için kara bir gündür. Kurtulanlar olmasını umuyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/dunya/fransada_ucak_kazasi-1320359

deprem-371

Ula’da deprem

AFAD-Deprem Dairesi Başkanlığı Deprem Bilgilendirme Servisine ön değerlendirme sonuçlarına göre, saat 00.06′da merkez üssü Muğla’nın Ula ilçesinde 3,9 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Ula’ya bağlı Kavakcalı Köyüne 1,73 kilometre uzaklıkta kaydedilen deprem, yerin 11.37 kilometre derinliğinde meydana geldi.
İlçe merkezi ve çevre köylerde hissedilen deprem can ve mal kaybına yol açmadığı bildirildi.

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2015/gunun-icinden/ulada-deprem-782616/