Aylık arşivler: Şubat 2015

gundem-haberler-izmirde-korkutan-deprem-46564

İzmir’de korkutan deprem

Başbakanlık Afet ve Ivedi Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, saat 00:25’te merkez üssü Karaburun kazası açıklarında 4.1 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti. Deprem, yerin 25.29 km derinliğinde oluştu. Deprem nedeniyle ilk belirlemelere göre herhangi can ve mal kaybı yaşanmadı.

Kaynak: http://www.365borsa.com/guncel-haberler/izmirde-korkutan-deprem-h24840.html

dunya-yeniden-sekillenebilir,FtVVrpkkWU-cvZtyehMHsg

Dünya yeniden şekillenebilir

İklim değişikliğiyle ilgili çalışma yapan uzmanlar, Antarktika’da hızla eriyen buzulların dünyayı yeniden şekillendirebileceğini söyledi.

Son 50 yılda sıcaklıkların 3 derece artmasının böyle bir sonuca yol açabileceği vurgulandı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) uydu hesaplamalarına göre son dönemde yılda 130 milyar ton buz denize karışıyor.

Bu, 102 katlı 356 bin Empire State binasına ya da 1.3 milyar olimpik havuza eşit bir rakam.

Uzmanlar, ısınmanın artık geri dönülemez bir noktada olunduğunu ifade ediyor.

İklim değişikliğinin Antartika’daki rüzgarın şeklini değiştirdiği, sıcak suyun kuzeye, Batı Antarktika buzulunun altına yöneldiği, bunun da erimeyi hızlandırdığı belirtiliyor.

Bugünkü şartlarda okyanuslar yılda 0.3 milimetre kadar yükselecek.

Erime, bazı uzmanların tahmin ettiği gibi durdurulamassa, deniz seviyesindeki yükseliş hızlanacak.

En kötü senaryoya göre, deniz seviyesindeki artışın yüzyıl içinde 3 metreyi bulabileceği belirtiliyor.

Bunun gerçekleşmesi durumunda New York ve Çin’in Guangzhou gibi ünlü kıyı kentleri her yıl 1 trilyon dolarlık sel zararıyla karşı karşıya kalacak.

Uzmanlar, dünyanın kaderinin buzullardan erime hızına bağlı olduğuna ve iklim değişikliğini önleyecek adımların gecikmeden atılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Uzmanlar, birçok adanın tamamen suyla kaplanacağı uyarısı yapıyor.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/teknoloji/dunya-yeniden-sekillenebilir,QDx5eYdY80C-wpUj7wRrug

heyelanda-60-donumluk-findik-bahcesi-zarar-go-4-7013263_300

Ordu’da heyelan

Altınordu ilçesine bağlı Delikkaya Mahallesi’ndeki toprak kayması sonrası bahçede geniş bir alanda çukur ve yarıklar oluştu.
Bahçe sahiplerinden Ali Osman Odabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, heyelan sonucu bahçesinin zarar gördüğünü belirterek, “Sabah bahçemizi gördüğümüzde gözlerimize inanamadık.
Bütün bahçe heyelana maruz kalmış. Yer yer heyelanlar sürüyor” dedi.
Odabaş, yetkili birimlerin incelemesinin ardından zararlarının tam olarak belirleneceğini kaydetti.

Kaynak: http://www.timeturk.com/tr/2015/02/25/ordu-da-heyelan.html#.VQKsI_ysWCk

deprem_625_2-jpg20130919225629-jpg20141221165519

BALIKESİR’DE DEPREM

Balıkesir’de sabaha karşı deprem meydana geldi.

Balıkesir’de sabaha doğru 02.53 sularında merkez Kabakdere köyünde 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, merkez üssü Kabakdere Mahallesi’nde 3.8’lik deprem meydana geldi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/balikesir-de-deprem-balikesir-yerelhaber-635119/

mersin-deprem-haber-884880h

MERSİN’DE DEPREM MEYDANA GELDİ

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre saat 13:39’da Mersin’in Tarsus ilçesinde Atalar bölgesinde 3,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 21.8 km olarak belirtildi.

Kaynak:http://www.aktifhaber.com/mersinde-deprem-meydana-geldi-1124958h.htm

fft261_mf7393825

DÜZCE-AKÇAKOCA KARAYOLUNDA HEYELAN

Düzce’nin Akçakoca ilçesi D-655 Batı Karadeniz bağlantı yolunda heyelan meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, Düzce kent genelinde etkili olan yağışların ardından Tepeköy mevkisi Akçakoca istikametinde, yol kenarında bulunan 4 metre yükseklikteki taş istinat duvarı tepeden toprak ve kaya parçalarının kayması sonucu araç yolunun üzerine yıkıldı.

Heyelan nedeniyle Akçakoca istikametinin 500 metrelik bölümü ulaşım kapanırken trafik diğer şeritten kontrollü olarak sağlanıyor. Karayolları ekipleri ise heyelan mıntıkasını temizleyerek yolu trafiğe açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

cats

Antalya’da deprem

Saat 13.52’ de Merkez üssü Antalya’nın Korkuteli ilçesi Başpınar olan 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin Antalya kent merkezine 61 kilometre uzaklıkta olduğu bildirildi.
AFAD’ın verdiği bilgiye göre yerin 31.23 kilometre altında meydana gelen deprem ilk bilgilere göre can ve mal kaybına yol açmazken, kısa süreli panik yarattı.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/215445/Antalya_da_deprem.html

27897498

Sibirya soğukları geliyor

Meteoroloji tarafından yapılan yazılı açıklamada soğuk ve yağışlı havanın Sibirya kökenli olduğu belirtilerek “Yurdumuzun; bugünden itibaren Karadeniz üzerinden gelen Sibirya kökenli çok soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yarın; Güney ve Kıyı Ege ile Van ve Hakkari dışında kalan ülke genelinde yağış bekleniyor. Yağışların; iç bölgelerde karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde yağmur, akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz kıyı kesiminde de kar şeklinde olması tahmin ediliyor” ifadeleri kullanıldı.

“HAVA SICAKLIKLARI 6-10 DERECE AZALACAK”
Meteoroloji, yağışlı sistemin cuma günü yurdu terk edeceğini kaydederek “Yağışlı sistemin; cuma günü doğu bölgelerimizde etkili olduktan sonra yurdumuzu terk edeceği bekleniyor. Hava sıcaklıklarının; Salı gününden itibaren ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) azalacağı ve mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL İÇİN YOĞUN KAR UYARISI
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul’da yoğun kar yağışı beklendiğini duyurdu. Meteoroloji tarafından yapılan yazılı açıklamada İstanbul’da yağmur şeklinde devam eden yağışların akşam saatlerinden itibaren yüksek kesimlerde kar yağışı şeklinde devam edeceği belirtilerek “İstanbul ve Marmara Bölgesinin doğusunda halen yağmur şeklinde devam eden yağışın bugün akşam saatlerinden sonra ve gece saatlerinde karla karışık yağmur, yüksek kesimlerinde kar yağışı şeklinde devam edeceği, yarın sabah saatlerinden itibaren ise yağışların kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte İstanbul il genelinde kar yağışına dönüşeceği tahmin ediliyor. Çarşamba günü kar yağışının etkisini arttıracağı ve perşembe günü öğle saatlerine kadar aralıklarla ve zaman zaman kuvvetli kar sağanağı şeklinde devam edeceği bekleniyor. Bu süre zarfında kar yağışlarının, ilçe bazında değişiklikler göstermek üzere yerde 10-25 cm arasında kar örtüsü oluşturacağı tahmin ediliyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca zaman zaman fırtına şeklinde eseceği kaydedilen kuvvetli ve kuzeyli rüzgarlarla birlikte meydana gelebilecek yoğun kar yağışının neden olabileceği kara, hava, deniz ulaşımında aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğine dikkat çekildi.

HER GÜN DÜŞECEK
İstanbul’da hava sıcaklıkları bugün 8, salı 3, çarşamba 2 derece hissedilecek.
Başkent’te de benzer şekilde bugün 5, salı 1, çarşamba ise -1 derece olacak.
İzmir’de ise İstanbul ve Ankara kadar soğuk olmasa da sıcaklıklar benzer şekilde düşüş gösterecek. Bugün 11, yarın 8, çarşamba günü ise 6 derece hissedilecek.
Rüzgarın; bugün akşam saatlerinden itibaren hızını artırarak, Salı ve Çarşamba günleri Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (40-70 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bu hafta beklenilen kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışları ile hissedilir derecede azalacak hava sıcaklığına karşı ilgilileri ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir” açıklamasında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ayrıca soğuk ve yağışlı hava nedeni ile buzlanma, don olayı, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, çığ tehlikesi ve ulaşımda aksamalar gibi oluşması muhtemel risklere karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.

SALI
Meteoroloji Genel Müdürlüğü: “Salı günü Marmara’nın güney ve doğusu, Karadeniz, İç Anadolu , Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Doğu Akdeniz ile İç Ege ve Göller yöresinde görülecek yağışların genellikle kar, Doğu Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’nun güney kesimlerinde yağmur şeklinde olması tahmin ediliyor”

ÇARŞAMBA
Meteoroloji Genel Müdürlüğü: “Çarşamba ve perşembe günleri Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyı kesimi dışında ülke genelinde devam etmesi beklenen yağışların; genellikle kar, Doğu Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’nun güney kesimlerinde yağmur şeklinde olması tahmin ediliyor. Salı ve Çarşamba günü beklenen kar yağışlarının Marmara’nın doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor”

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/28212276.asp?top=1

tr_ir

Türkiye Geneli Günlük Hava Tahmin Raporu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sabah Yurtta Hava Öğleden Sonra Yurtta Hava
Akşam Yurtta Hava  Gece Yurtta Hava

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI :Önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR :Genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, öğleden itibaren Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde muhtemel çığ tehlikesi bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON İLE BİRLİKTE SİS UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA 

MARMARA

Çok bulutlu, bölgenin doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; öğleden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor. En Yüksek (°C)
BURSA Çok bulutlu ve yağmurlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur, yüksekleri kar yağışlı  7
EDIRNE Parçalı ve çok bulutlu 7
İSTANBUL Çok bulutlu ve yağmurlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmurlu 8
KIRKLARELI Çok bulutlu, öğleden itibaren yağmur ve karla karışık yağmurlu 5

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

A.KARAHISAR Çok bulutlu ve kar yağışlı 1
IZMIR Parçalı bulutlu 11
MANISA Parçalı ve çok bulutlu 10
MUĞLA Parçalı ve çok bulutlu 12

AKDENİZ

Çok bulutlu, Doğu Akdeniz’in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ADANA Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 14
ANTALYA Çok bulutlu, doğu ilçeleri sağanak yağışlı 16
HATAY Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 12
MERSIN Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 13

İÇ ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4
CANKIRI Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 5
ESKISEHIR Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2
KONYA Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 3

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların; gece saatlerinden itibaren bölge genelinde kar şekline dönüşmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın; öğleden itibaren kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

BOLU Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4
DÜZCE Çok bulutlu ve yağmurlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı 6
KASTAMONU Çok bulutlu, sabah saatlerinde kıyıları yağmurlu, öğleden itibaren il geneli karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2
ZONGULDAK Çok bulutlu ve yağmurlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı 7

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, öğleden itibaren bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların; gece saatlerinden itibaren bölge genelinde kar şekline dönüşmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin yüksek ve eğimli yerlerinde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA Çok bulutlu ve öğle saatlerinde yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8
SAMSUN Çok bulutlu ve yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri ile gece saatlerinden itibaren il geneli karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8
TOKAT Çok bulutlu ve öğle saatlerinde yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı 7
TRABZON Çok bulutlu, öğleden itibaren yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri ile gece saatlerinden itibaren il geneli karla karışık yağmur ve kar yağışlı 10

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunun yüksek ve eğimli yerlerinde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZINCAN Çok bulutlu, öğleden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4
ERZURUM Çok bulutlu, öğleden sonra kar yağışlı -5
KARS Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren kar yağışlı -4
MALATYA Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmur, zamanla kar yağışlı 4

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, kuzeyi ile yüksek kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

DIYARBAKIR Çok bulutlu ve yağmurlu, yüksekleri yer yer karla karışık yağmurlu 7
GAZIANTEP Çok bulutlu ve yağmurlu 6
SANLIURFA Çok bulutlu ve yağmurlu 10
SIIRT Çok bulutlu ve yağmurlu 7

 

DENİZLERDE HAVA
Batı ve Orta Karadeniz, Marmara ile Kuzey Ege’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.
KARADENİZ Hava Durumu: Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu; Rüzgar: Batı Karadeniz’de; kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/saat), öğleden sonra 5 ila 7 (40-60 km/saat) kuvvetinde, Doğu Karadeniz’de; kuzey ve kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/saat), öğlen 3 ila 5 (20-40 km/saat), batısı kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/saat) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, orta ve batısı 2,0 ila 3,0m Görüş: İyi, yağış anında orta.
MARMARA Hava Durumu: Çok bulutlu ve yağmurlu; Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/saat), akşam 5 ila 7 (40-60 km/saat) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, akşam 3,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.
EGE Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu; Rüzgar: Kuzey Ege’de; kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6, öğle 5 ila 7 (30-50 öğle 60 km/saat), Güney Ege’de; kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5, öğleden sonra 6 (20-40, öğleden sonra 50 km/saat) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, kuzeyi 1,5 ila 2,5m, Görüş: İyi.
AKDENİZ Hava Durumu: Çok bulutlu ve doğusu sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Akdeniz’de; batı ve kuzeybatıdan, doğusu ilk saatler güneydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/saat), Doğu Akdeniz’de; doğu ve kuzeydoğudan, güneyinin açıkları güneydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/saat) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 1,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.
VAN GÖLÜ Hava Durumu: Çok bulutlu; Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/saat) kuvvetinde; Dalga Yüksekliği: 0,25 ila 0,5m; Görüş Mesafesi: İyi, yağış anında orta.

Kaynak: http://www.mgm.gov.tr/tahmin/gunluk-tahmin.aspx#sfU

150220151956496455842_2

Sırbistan’da uçak kazası

Sırbistan’ın kuzeydoğusundaki Zrenyanin kentinde SkyLeader-600 tipi uçağın düşmesi sonucu iki kişi hayatını kaybetti.

Zrenyanin polisi tarafından yapılan açıklamada, uçağın motorunun bozulması nedeniyle meydana gelen kazada ölenlerin uçuş öğretmeni ile öğrencisi olduğu belirtildi.

Öğle saatlerindeki kazanın, akrobasi uçağının Eçka havaalanından kalkışı sırasında meydana geldiği açıklandı.

Kaynak: http://haber.star.com.tr/airstar/sirbistanda-ucak-dustu-2-kisi-hayatini-kaybetti/haber-1000733