Aylık arşivler: Kasım 2014

fft2mm6346322

Yalova ve Simav’da deprem!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre, deprem saat 08.38’de meydana geldi. Merkez üssü, Simav’a bağlı Sudöşeği Köyü’ne 2.5 kilometre uzaklıkta olan, yerin 10.2 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem hasara yol açmadı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 3.9 olarak açıkladı.

YALOVA’DA 3,0 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
Yalova’da, merkez üssü Marmara Denizi açıkları olan 3,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, deprem gece saat 00.55’te meydana geldi. Merkez üssü Marmara Denizi’nin Yalova açıkları olan sarsıntıda her hangi bir can ve mal kaybı meydana gelmedi. Sarsıntı ilçelerde de hissedildi.

Kaynak: http://www.posta.com.tr/turkiye/HaberDetay/Yalova-ve-Simav-da-deprem-.htm?ArticleID=256017

1417374311283

Ege’de korkutan deprem

Ege Denizi’nin, Aydın’ın Didim İlçesi’nden yaklaşık 30 kilometre açığında 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre Aydın’ın Didim İlçesi’ne bağlı Yalıköy’e 30 kilometre açıkta, yerin 25 kilometre derinliğinde 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yakın yerleşim yerlerinde hafif şiddette hissedildiği belirtilen depremde herhangi bir can ve mal kaybı meydana gelmedi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü 3.9 olarak açıkladı.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/yasam/2014/11/30/egede-korkutan-deprem

1417211642752

Eyvah! Aso kâbusu geri döndü

Japonya’nın güneyindeki Aso Yanardağı’nın faaliyete geçtiği bildirildi. Japonya Meteoroloji Ajansı, Kyuşu Adası’nda yer alan yanardağın bir kilometre yükseğe kadar kül, gaz ve kızgın kaya püskürttüğünü açıkladı. Yanardağdaki patlamalar nedeniyle Kumamoto kentine uçuşlar iptal edildi.

Başkent Tokyo’nun bin kilometre güneybatısında bulunan, bin 592 metre yüksekliğindeki yanardağda 22 yıldır ilk kez bu kadar şiddetli patlama oluyor. Aso, dünyanın en büyük yanardağlarından biri kabul ediliyor. “Pasifik Ateş Çemberi” deprem ve volkan kuşağında yer alan Japonya’da 118 aktif yanardağ bulunuyor. Tokyo’nun batısındaki Ontake Yanardağı’nda eylül ayında meydana gelen patlamalarda 51 kişi yaşamını yitirmişti.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/dunya/2014/11/29/eyvah-aso-kbusu-geri-dondu

siirtte-deprem-tatbikati-63965-336

SİİRT’TE DEPREM TATBİKATI

Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri tarafından Siirt’te deprem tatbikatı yapıldı.
Siirt Devlet Hastanesi eski binasında düzenlenen tatbikata Diyarbakır ve Siirt UMKE, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Siirt Belediye itfaiye ekiplerinden oluşan yaklaşık 40 personel katıldı. Diyarbakır Afet Birim Sorumlusu Aslan Öztürk, tatbikat öncesi personele afet sırasında psikolojik destek ve davranış şekilleri, kullanılan malzemeler, ip bağlama ve enkaz altında bulunan yaralıya nasıl müdahale edileceği konusunda temel eğitim verildiğini söyledi.

24-28 Kasım 2014 tarihleri arasında yapılan eğitimde görev alacak profesyonel ekiplerin oluşturulması, tatbikatta kurtarma yapılacak istasyonun kurulumu ve arama kurtarma çalışmalarının anlattıklarını dile getiren Öztürk, tatbikata Diyarbakır ve Siirt’te UMKE personeli, İl Afet ve Acil Durum müdürlüğü ekiplerinin katıldığını ifade etti. Öztürk, “Bunu yapmaktaki amacımız 1999 Marmara ve Erciş depremlerinde olduğu gibi anında müdahalenin hastanın hayatını kurtarabileceğini gördük. Ayrıca, uzun süreli beklemiş hastalarda ne gibi sendromlar olduğunu 5 günlük eğitim sonunda yaptığımız tatbikatla gösterdik” dedi.

Bölgenin deprem kuşağında yer aldığını belirten Siirt İl Afet Acil Durum Müdür Vekili Cahit Akkoyun ise, Siirt AFAD olarak her türlü doğal afetlere karşı hazırlıklı olduklarını, bu tür tatbikatla da ekip olarak pratik olarak deneyim kazandıklarını söyledi.

Yaklaşık 40 personel, 3 ambulans ve 2 arama kurtarma ilk yardım aracının hazır bulunduğu tatbikatta Siirt Belediyesi itfaiye ekipleri yakılan ateşi söndürürken, AFAD ve UMKE ekipleri ise binanın çökmesi sonucu enkaz altında bulunan yaralılara nasıl müdahale edeceğini gösterdi.

Tatbikat, enkaz altından kurtarılan yaralıların sedyeden güvenli yere ulaştırılması ile sona erdi.

Kaynak: http://www.haber3.com/siirtte-deprem-tatbikati-3047484h.htm

fft81_mf2736719

Balıkesir’de “6.9 büyüklüğünde deprem” tatbikatı

Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonunun (AKDF), “6,9 büyüklüğünde deprem” senaryosuna göre planlanan “2014 Yılı Ulusal Tatbikatı”, bazı illerde faaliyet gösteren 8 dernekten 220 arama kurtarma personelinin katılımıyla Balıkesir’in Gönen ilçesinde başladı.
Tatbikatın koordinasyonunu yürüten Gönen Doğal Afetler Arama Kurtarma ve İlkyardım Derneği (GÖNDAK) Başkanı Ünsal Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyona bağlı arama kurtarma ekiplerinin, beraber çalışma kapasitelerini artırma, olaylara hızla müdahale edilebilme ve kayıpların azaltılmasının amaçlandığı tatbikatın sabah saatlerinde, senaryo gereği 6,9 büyüklüğünde depremle başladığını söyledi.

Edirne, Adana, İstanbul , Aydın, Ayvalık, Yalova’da kurulu derneklerin yapılan çağrıyla harekete geçtiğini ve Gönen’e geldiğini ifade eden Acar, tatbikata 8 dernekten 220 arama kurtarma personeliyle Aydın ve Gönen belediyelerinin katıldığını anlattı.
Senaryoya göre birçok ev ve iş yerinde hasar oluştuğunu ve gelen ekipleri, oluşturdukları kriz merkezinden hemen enkazlara yönlendirdiklerini dile getiren Acar, “Türk Kızılayı, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve itfaiye ekipleri de çalışmalara destek veriyor. Selde kurtarma, köpekle arama, trafik kazalarına müdahale gibi çalışmalar da yapacağız” dedi.

– Tatbikat gerçeği aratmadı
Tatbikatta, Aydın’dan gelen bir ekip, kriz merkezinden, eski hayvan pazarında yıkılan bir binanın enkazına yönlendirildi.
Hızla olay yerine ulaşan ekip, enkaz çevresinde güvenlik şeridi oluşturduktan sonra yaralı sesi duymaya çalıştı.
Ses gelmemesi üzerine Aydın Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma Biriminin “Falco” adlı köpeğiyle arama yapıldı. Ekipler, köpeğin işaret ettiği noktada çalışmalarını hızlandırarak, enkazdan bir yaralı çıkardı.

Gerçeğini aratmayan tatbikatta bir vatandaşın ekiplere tepki göstermesi ve işlerini zorlaştırması da yer aldı.
Yarın sabaha kadar sürecek tatbikatta, bütün ekiplerin bir anda büyük bir binanın enkazında ortak çalışması da yapılacak.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/balikesir_haber/balikesirde_69_buyuklugunde_deprem_tatbikati-1241723

indir

Kütahya’da deprem

Kütahya’nın Simav ilçesinde 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi’nin verilerine göre, deprem saat 04.30’da Simav’a bağlı Aşağıdolaylar köyü yakınlarında yerin 5,3 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Depremde can ve mal kaybı olmazken, ilçede kısa süreli panik yaşandı.

Kaynak: http://www.yenisafak.com.tr/gundem/kutahyada-deprem-2031716

deprem_sondakika.jpg

Carlsberg Ridge’da 4.7 büyüklüğünde deprem!

Carlsberg Ridge’da 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Carlsberg Ridge’da tarih 2014-11-28 ‘da yerel saatle 09:55:55 Utc’de deprem meydana geldiğini duyurdu.Depremin merkez üssünün 33 km derinlikte olduğu bildirildi.
Kaynak: EMCS

deprem_sondakika.jpg

Offshore Coquimbo, Chile’da 4.5 büyüklüğünde deprem!

Offshore Coquimbo, Chile’da 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Offshore Coquimbo, Chile’da tarih 2014-11-28 ‘da yerel saatle 08:22:05 Utc’de deprem meydana geldiğini duyurdu.Depremin merkez üssünün 10 km derinlikte olduğu bildirildi.
Kaynak: EMCS

tr_ir

Türkiye Geneli Günlük Hava Tahmin Raporu 28.11.2014

Periyodu Yayın
Başlangıç 28.11.2014-12:00 Tarihi 28.11.2014
Bitiş 29.11.2014-12:00 No 995
Sabah Yurtta Hava Öğleden Sonra Yurtta Hava
Akşam Yurtta Hava  Gece Yurtta Hava
METEOROLOJİK GÖRÜNÜM
Yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu; Doğu Karadeniz’in doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Sinop ve Van çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde gerçekleşmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI : Batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR :Genellikle güneyli yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

UYARILAR
.
BÖLGELERİMİZDE HAVA
Marmara
Parçalı, zamanla bölgenin batı kesimlerinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. En Düşük (°C) En Yüksek (°C)
İSTANBUL Parçalı bulutlu, zamanla çok bulutlu 12
BALIKESİR Parçalı bulutlu, zamanla çok bulutlu 10
BURSA Parçalı bulutlu, zamanla çok bulutlu 12
SAKARYA Parçalı bulutlu, zamanla çok bulutlu 11
Ege Parçalı, zamanla çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde pus ve sis hadisesi bekleniyor.
İZMİR Parçalı, zamanla çok bulutlu 15
A.KARAHİSAR Parçalı, zamanla çok bulutlu 8
USAK Parçalı, zamanla çok bulutlu 10
MANISA Parçalı, zamanla çok bulutlu 13
Akdeniz Parçalı, zamanla batı kesimlerinin çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Göller Yöresi ile Hatay çevrelerinde pus ve sis hadisesi bekleniyor.
ADANA Parçalı bulutlu 19
ANTALYA Parçalı, zamanla çok bulutlu 16
MERSİN Parçalı, zamanla çok bulutlu 19
OSMANİYE Parçalı bulutlu 17
İç Anadolu Parçalı, kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.
ANKARA Parçalı, yer yer çok bulutlu 9
ESKİŞEHİR Parçalı, yer yer çok bulutlu 8
KONYA Parçalı bulutlu 2
AKSARAY Parçalı bulutlu 6
Batı Karadeniz
BOLU Parçalı, yer yer çok bulutlu 7
BARTIN Parçalı, yer yer çok bulutlu 9
ZONGULDAK Parçalı, yer yer çok bulutlu 9
KARABUK Parçalı, yer yer çok bulutlu 8
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
TRABZON Çok bulutlu ve yağmurlu 11
RİZE Çok bulutlu ve yağmurlu 11
AMASYA Parçalı, yer yer çok bulutlu 9
GIRESUN Parçalı ve çok bulutlu 13
Doğu Anadolu
ERZURUM Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve doğu kesimleri kar yağışlı 2
VAN Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerine kadar hafif kar yağışlı 4
MALATYA Parçalı bulutlu 9
ARDAHAN Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 3
Güneydoğu Anadolu
DİYARBAKIR Parçalı, yer yer çok bulutlu 11
ŞANLIURFA Parçalı bulutlu 13
ADIYAMAN Parçalı bulutlu 12
SIIRT Parçalı, yer yer çok bulutlu 9
DENİZLERDE HAVA
Fırtına beklenmiyor.
KARADENİZ Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu yağmurlu, Rüzgar: Batı Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğudan, batısı ile gece geneli güneydoğudan, yarın (Cumartesi) sabah batısı güneybatıdan 2 ila 4, batısı akşam saatlerine kadar 5, Doğu Karadeniz’ de güney ve güneydoğudan, sabah kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.
MARMARA Hava Durumu: Parçalı bulutlu gece ve sabah saatlerinde sisli, Rüzgar: Doğu ve güneydoğudan, gece güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,0m, Görüş: İyi, sis anında zayıf.
EGE Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege’de doğu ve kuzeydoğudan, gece saatlerinden sonra güney ve güneybatıdan, Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan, öğlen kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, Görüş: İyi.
AKDENİZ Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu, Rüzgar: Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeybatıdan, öğlen batısı kuzeydoğudan, Doğu Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, Görüş: İyi.
VAN GÖLÜ Hava Durumu: Parçalı bulutlu, aralıklı kar yağışlı, Rüzgâr: Batı ve kuzeybatıdan, gece doğusu kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.