Aylık arşivler: Ekim 2014

360943

Turrialba yanardağı faaliyete geçti

Costa Rica’daki Turrialba yanardağının gece yarısı faaliyete geçerek etrafına volkan külü püskürtmesi üzerine ülkenin orta kesimindeki bazı bölgelerde halk tahliye edildi.

Başkent San Jose’nin 71 kilometre doğusunda yer alan yanardağda gece yarısı meydana gelen patlamanın ardından yetkililer ve bilim adamlarının alarm durumuna geçtiği bildirildi.

Yanardağda bir gece önce gürlemeler ve sismik faaliyetler görüldüğünü anlatan yanardağ bilimci Gino Gonzalez, patlamanın yanardağdaki kraterin bir tarafının çökmesine neden olduğunu belirtti. Gonzalez patlamanın ardından ülkedeki 4 eyalette volkan külü görüldüğü yönünde bildirimler aldıklarını kaydetti.

dnews-files-2014-09-sunflower-shaped-solar-panels-670-jpg

Güç ve taze su üreten ayçiçeği şekilli çanak

Güneş’ten elektrik üretimi yeni değil. Ancak IBM’in Airlight Energy ile ortaklığı iki sorunu aynı anda çözecek. Geliştirdikleri 9 metrelik ayçiçeği şekilli güneş ışığı odaklayıcıları elektrik üretirken bir yandan da tuzlu suyu tuzdan arındırıp içilebilir hale geitiriyorlar. Bu iki işlevli teknoloji taze suyun az bulunduğu sıcak iklimlerde oldukça işe yarayabilir.

Yüksek Odaklamalı Fotovoltayik Isı Düzeneği (YOFID) isimli tasarıda her “çiçek”, geri dönüştürülebilen plastik malzemenin gümüş ile kaplanmasıyla oluşturulan aynalardan 36 tane barındıran çanaklardan oluşuyor. Aynalar günışığını fotovoltaik yongaya odaklıyorlar. Bu yonga da ışıktaki enerjinin yüzde seksenini kullanılabilir enerjiye çeviriyor. Her yonga güneşli bir günde 57 watt’a kadar üretim yapıyor. Tüm çanağın 12 kilowatt elektrik gücü ve 20 kilowatt ısı ürettiği düşünülürse bu kadar enerji ve ısı birkaç ortalama evin ihtiyacını karşılayabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi yongalar fazla ısınıyorlar, bu nedenle bilim insanları soğutucu sıvının mikrokanallar yoluyla dolaştığı bir düzenek tasarlamışlar. Bu sıvı, ısıyı yongadan ayırıyor ve fotovoltayiklerin aşırı ısınmasını önlüyor. Birkaç küçük değişiklikle düzenek taze su da üretebiliyor. Basın bültenlerinde IBM araştırmacıları şu ifadelerde bulundular:

“Söz gelişi, tuzlu su delikli bir zardan damıtma düzeneğine gelir ve burada buharlaşarak tuzundan ayrılır. Böyle bir düzenek alıcı alanın sahip olduğu metrekare başına günde 30-40 litre içilebilir su üretebilir. Bu miktar ortalama bir kişinin günlük ihtiyacının biraz altında olmakla birlikte, çoklu çanak yerleştirimi bir şehir için yeterli suyu üretebilir.”

Geniş, saydam bir muhafaza çanakları çevre etmenlerinden koruyor, ayrıca kuşların aşırı ısınmış bölgelere uçmasını engelliyor.

367524

Su içinde çalışan bilgisayar

Teknolojinin ilerlemesiyle hızlanan bilgisayarların en büyük problemi haline gelen sıcaklık, Türkiye’de geliştirilen bir sıvı sayesinde problem olmaktan çıkıyor.

Gelişen teknoloji ile performansları arttırılan bilgisayarların ve server (sunucu bilgisayar) sistemlerinin en büyük problemi sıcaklık ve soğutma yöntemleri. Sıcaklığı artan bilgisayarlar genelde klasik olarak hava ile soğutuluyor. Yıllardır kullanılan bu klasik yöntem bilgisayarların içerisinde çok miktarda tozun girmesine, cihazı soğutmak için sürekli enerji tüketimine, fanların tozdan dolayı aşırı ses çıkarmasına, sıcaklık yüzünden cihazın tam performanslı çalışmamasına sebep oluyor.

Türkiye’de bir ilke imza atan Melih Aksoy isimli girişimci, suya karıştırdığı elektriği iletmeyen bir sıvı ile bilgisayar ve server sistemlerinin soğutma işlemini gerçekleştiriyor. Aksoy, yeşil teknoloji firması çalışanlarıyla geliştirdikleri sıvı sayesinde soğutma maliyetini minimuma indiriyor. Bilinen su ile soğutma yönteminden farklı olarak bilgisayarı veya server sistemlerini bu sıvının içerisine daldırarak çalışması sağlanıyor. Böylece cihazdaki sıcaklık sıvının içinde dağılarak bilgisayarın daha istikrarlı, sessiz ve güvenli çalışmasını sağlıyor. Elektriği iletmeyen bu sıvı sayesinde, soğutulan sistemler düşük soğutma maliyeti ve enerji tasarrufuna sahip oluyor. Bu sıvı ile soğutulan sistemler klasik soğutma yöntemlerine göre yüzde 50 daha az enerji harcıyor.

ÖNCE HAYAL ETTİK, SONRA GERÇEKLEŞTİRDİK

Çocukluğundan beri teknolojiye olan yatkınlığından bahseden Yeşil Teknoloji çalışanı Melih Aksoy “4 yıldır bilgisayar sistemleri üretiyoruz. Biz normalde bilgisayar sistemleri yapan bir ekibiz. Yaptığımız bu sistemlerde soğutma için çok fazla enerji zayiatı olduğunun farkına vardık. Amerika’dan 90 bin dolara satın aldığımız soğutma sistemlerinin, Türkiye’de çok ciddi bir cari açığa sebep olduğunu gördük. Biz bu bilgisayar sistemlerini daha ucuz, daha basit ve kendi üretimimizle nasıl soğuturuz diye düşündük. Daha önceleri hayal ettiğimiz, elektronik cihazları bir sıvının içerisine daldırmak suretiyle nasıl soğuturuz fikrini düşündük. Araştırmalarımızın neticesinde soğutma işlemini bu şekilde yaptık. Cihazı elektrik iletmeyen bir sıvının içerisine koyarak soğutuyoruz. Mevcut server bilgisayar sistemlerinde odayı değil sadece kabinin içerisindeki sıvıyı soğutarak bu işi daha basite indirdik’’ dedi.

ENERJİ KULLANIMINDA YÜZDE 50 TASARRUF

Kendi sistemlerinin diğer soğutma sistemlerinden farklı yönlerini anlatan Aksoy sözlerine şöyle devam etti “Bizim sistemimizin en büyük avantajı enerji sarfiyatındaki düşüklük, dışa bağımlılıktan kurtarmak ve sıfır bakım maliyeti. Bizim sistemimiz ile kurulmuş bir bilgisayar sistemi 2 yıl içerisinde maliyeti amorti ediyor. Ondan sonraki yıllarda ise her yıl enerjiyi kullanımda yüzde 50 kar ediyor. Bizim sistemimizde kullanılan cihazların bakım yapma gibi bir maliyeti yok. Çünkü toz, nem ve hava ile teması olmadığı için, korozyon ( oksitlenme, paslanma) hiçbir şekilde üzerinde olmuyor. Cihazı sıvının içerisinden çıkardığınız zaman sanki fabrikadan çıkmış gibi tertemiz görünüyor. Bu cihazın daha verimli çalışmasına sebep oluyor. Sıvının içerisindeki cihazları yakacak kadar sıvı ısınamaz bu yüzden güvenli bir sistem. Bireysel kullanıcılar içinde bir çalışma yaptık ve bilgisayar hariç bin Türk Lirası gibi bir fiyata bu sistemi yapıyoruz. Bu projeyi geliştirmek için desteğe ihtiyacımız var.

355214

İDO seferleri iptal edildi

İstanbul Deniz Otobüsleri’nin (İDO) bazı seferleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

İDO’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, saat 07.30’daki Bandırma-Yenikapı- Bostancı, 08.00’deki Bursa-Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Kadıköy, 09.00’daki Bursa-Yenikapı-Kadıköy ile 10.30’daki Bursa-Yenikapı-Kadıköy deniz otobüsü seferleri iptal oldu.

tr_ir

Türkiye Geneli Günlük Hava Tahmin Raporu 31.10.2014

Periyodu Yayın
Başlangıç 31.10.2014-12:00 Tarihi 31.10.2014
Bitiş 01.11.2014-12:00 No 911
Sabah Yurtta Hava Öğleden Sonra Yurtta Hava
Akşam Yurtta Hava  Gece Yurtta Hava
METEOROLOJİK GÖRÜNÜM
Yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden sonra Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde görülecek olan yağışların; Marmara’nın doğusu (İstanbul’un Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Bilecik), Batı Karadeniz Kıyıları (Zonguldak, Bartın, Sinop, Düzce ve Kastamonu kıyı ilçeleri), Doğu Karadeniz kıyıları (Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin kıyı ilçeleri), Güneydoğu Anadolu’nun doğusu (Diyarbakır, Batman ve Mardin) ile Ordu, Tokat, Sivas, Şanlıurfa, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş ve Şırnak çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI : Kuzey, iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece, Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda 6 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR :Genellikle kuzey ve doğu, batı bölgelerde kuzey ve batı, Akdeniz kıyılarında güney yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ile Kıyı Ege’de kuvvetli olarak (30-50 km/s), sabah saatlerinde Marmara’nın kuzey kesimlerinde yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) esmesi bekleniyor.

UYARILAR
. KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ile Kıyı Ege’de kuvvetli olarak (30-50 km/s), sabah saatlerinde Marmara’nın kuzey kesimlerinde yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
BÖLGELERİMİZDE HAVA
Marmara
Çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusu ile Çanakkale’nin doğu ilçelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İstanbul’un Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Bilecik çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey yönlerden kuvvetli (30-50 km/s), sabah saatlerinde bölgenin kuzey kesimlerinde yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/s) eseceği tahmin ediliyor. En Düşük (°C) En Yüksek (°C)
İSTANBUL Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; ilk saatlerde Anadolu Yakasında yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 13
BALIKESİR Çok bulutlu ve sağanak yağışlı 12
BURSA Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; ilk saatlerde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 13
YALOVA Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; ilk saatlerde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 13
Ege Parçalı ve çok bulutlu, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Kıyı Ege’de kuzey yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.
İZMİR Parçalı bulutlu 18
A.KARAHİSAR Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 10
AYDIN Parçalı bulutlu 22
KUTAHYA Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı 10
Akdeniz Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde Finike çevreleri ile Doğu Akdeniz’in aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
ADANA Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 24
ANTALYA Parçalı bulutlu, ilk saatlerde Finike çevreleri sağanak yağışlı 26
ISPARTA Parçalı yer yer çok bulutlu 15
OSMANIYE Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 23
İç Anadolu Parçalı ve çok bulutlu, Konya ve Karaman dışında bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam ve gece saatlerinde Sivas çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
ANKARA Parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 14
KONYA Parçalı ve çok bulutlu 15
KARAMAN Parçalı ve çok bulutlu 15
KIRIKKALE Parçalı çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 14
Batı Karadeniz
BOLU Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 14
BARTIN Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 14
ZONGULDAK Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 14
DÜZCE Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 15
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
SAMSUN Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 18
TRABZON Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 18
ORDU Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 18
CORUM Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 14
Doğu Anadolu
ERZURUM Çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı, akşam saatlerinden sonra yüksekleri karla karışık yağmurlu 7
VAN Çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı, geceden itibaren yüksekleri karla karışık yağmurlu 13
MALATYA Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı 13
BINGOL Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 12
Güneydoğu Anadolu
DİYARBAKIR Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 15
ŞANLIURFA Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 19
GAZİANTEP Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 16
KILIS Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 20
DENİZLERDE HAVA
Kuzey Ege ile ilk saatler Batı Karadeniz’in batısı ve Marmara’da fırtınamsı rüzgar bekleniyor.
KARADENİZ Hava Durumu: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Karadeniz’de; kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5, batısı ilk saatler 5 ila 7, Doğu Karadeniz’de; batı ve kuzeybatıdan 2 ila 4, akşam 4 ila 6 kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Batı Karadeniz’in batısı sabah 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.
MARMARA Hava Durumu: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7, öğle 4 ila 6 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.
EGE Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgar: Kuzey Ege’de; kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7, Güney Ege’de; kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6 kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, kuzeyinde 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi.
AKDENİZ Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz’de; batı ve kuzeybatıdan 2 ila 4, açıklarında 3 ila 5, Doğu Akdeniz’de; batı ve güneybatı, gece kuzeyi kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.
VAN GÖLÜ Hava Durumu: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgar: Doğu ve kuzeydoğudan, öğleden sonra güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.
138912

BUDO seferleri iptal edildi

Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) bazı seferleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliğinden (BURULAŞ) yapılan yazılı açıklamaya göre, BUDO’nun saat 09.00’daki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Kabataş), 09.30’daki Armutlu (İhlas)-İstanbul (Kabataş) ve 10.45’teki İstanbul (Kabataş)-Bursa (Mudanya) seferleri, elverişsiz hava koşulları dolayısıyla programdan kaldırıldı.

29-is-jupiter-looking-at-us-hubble-space-telescope-reveals-giant-eye-of-planet1-600

Jüpiter’deki sır çözüldü

Jupiter’de meydana gelen bir fırtınanın üzerinde bulunan kara leke hakkında resmi bir açıklama yapıldı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Hubble Teleskobundan çekilen bu fotoğraf, bir süredir merak uyandırıyordu.

Gezegendeki iklim değişikliklerini izleyen ekip tarafından 21 Nisan’da çekilen ancak ilk olarak bu hafta yayınlanan fotoğraf hakkında konuşan Hubble ekibi, konuyla ilgili ortaya atılan iddiaların ardından bir açıklama yaptı.

Söz konusu fotoğraf hakkında bir basın açıklaması düzenleyen Hubble ekibi, fotoğraftaki kara lekenin, Jupiter’in ‘Io’ isimli uydusunun gölgesi olduğunu açıkladı.

Juppiter’in yüzeyinde meydana gelen ve Hubble ekibinin izlediği dev fırtına, büyüklüğü ile dikkat çekiyor. Yapılan açıklamaya göre, 16 bin km genişliğinde olan fırtına, saatte 555 km hıza ulaşıyor.

Dünya’dan 317 kat daha büyük bir kütleye sahip olan Jüpiter’in 62 tane uydusu bulunuyor. Gölgeye sebep olan uydu, 1610 senesinde Galileo Galilei tarafından bulunmuştu.
(ntvmsnbc)

indir (1)

Hasta sayısı 7,5 milyon

Kronik böbrek hastalığının, dünyada olduğu gibi ülkemizde de adeta salgın halini almış olan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyen Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ülkem Çakır, hastalığın erken teşhis edilmesi halinde ilerlemesinin geciktirilebileceğini ve önlenebileceğini belirterek şunları söyledi: “Hastalıkla ilgili farkındalık ve erken tanı oranı düşük olduğundan dolayı tedavide geç kalınıyor. Kronik böbrek hastalığı yaşam kalitesini bozarak, yüksek sakatlık ve ölüm oranlarının yanı sıra, yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileriyle de ülkemizin sağlık bütçesini de tehdit ediyor.”

Dünyada 2 milyonu aşkın kişinin diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile yaşamını sürdürdüğünü belirten Doç. Dr. Ülkem Çakır, gelecekteki 10 yıl içinde bu sayısının iki katına çıkması ve toplam tedavi maliyetinin 1.5 trilyon dolara yaklaşmasının beklendiğini ifade etti. Türk Nefroloji Derneği verilerine göre ülkemizde yaklaşık 7.5 milyon kişinin kronik böbrek hastası olduğunu belirten Doç. Çakır, “Diyaliz uygulanan veya böbrek nakli yapılmış yaklaşık 70 bin hasta, son dönem böbrek yetmezliği evresinde olduklarından dolayı, diyaliz veya böbrek nakli tedavilerine gereksinim duyuyor” dedi.

RİSK GRUBUNDAKİLER DAHA DİKKATLİ OLMALI
Bazı kişiler kronik böbrek hastalığına daha yatkın olduğunu vurgulayan Çakır, kronik böbrek hastalığı için en yüksek risk grubunda bulunanları şöyle sıraladı:
1-Diyabet hastalığı
2-Hipertansiyon
3-Kalp-damar hastalığı
4-Ailesinde böbrek hastalığı olanlar
5-Yaşlılar
6-Sigara içenler
7-Böbrek taşı olanlar
8-Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu bulunanlar
9-Sık ağrı kesici kullananlar
10-Bağ dokusu hastalığı olanlar

DİYABET ARTINCA BÖBREK HASTALIĞI DA ARTIYOR
Araştırma sonuçlarına göre ülkemizde erişkinlerin yüzde 32.7’sinde hipertansiyon, yüzde 12.7’sinde diyabet hastalığı, yüzde 32.1’inde obezite ve yüzde 35.2’sinde aktif sigara içiciliği sorununun bulunduğunu anlatan Doç. Çakır, “Özellikle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönem böbrek yetmezliğinin en sık nedeni olan diyabet hastalığı sıklığının 2002’de yüzde 7.2 iken, günümüzde yüzde 12’nin üzerine çıkmış olması endişe verici bir durumdur” ifadesini kullandı.

BÖBREKLERİ KORUMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 9 ŞEY
– Sağlıklı beslenin ve kilonuzu koruyun.
– Tuz tüketiminizi günlük 5-6 gramı geçmeyecek şekilde kısıtlayın.
– Günlük su tüketiminizi 1,5-2 litre olacak şekilde ayarlayın.
– Sigara içmeyin.
– Egzersiz yapın.
– Sık ağrı kesici ilaç kullanımından kaçının.
– Kan basıncınızı ölçtürün.
– Kan şekerinizi kontrol ettirin.
– Aşağıdaki risk faktörlerine sahipseniz zaman kaybetmeden doktora başvurun:
– Yüksek tansiyon
– Diyabet hastalığı
– İleri yaş
– Ailede böbrek hastalığı varlığı.

FARKINDALIĞI ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Organ bağışına değinen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Berber, ülkemizde organ naklindeki en temel sorunun kadavradan organ bağışının yeterli olmaması ve organ nakillerin büyük oranda hastaların akrabası olan canlı vericilerden yapılması olarak nitelendirdi. Canlı verici oranının, kadavra bağışı oranına göre fazla olmasının bu konudaki bilinç eksikliğinden kaynakladığına işaret eden Doç. Berber, cerrahi alandaki son gelişmeler hakkında şunları söyledi:

“Özelikle kadavra organ bağışının önemi medyada sık sık gündeme getirilip bu konuda halkında kafasındaki soruların yanıtlaması ve aydınlanmaları sağlanmalıdır. Geçmiş yıllara göre organ nakli cerrahisindeki çok önemli olan gelişme; verici ameliyatlarının laparoskopik yöntemle yani vücutta kesi olmadan 3-4 ufak delik aracılığıyla yapılmasıdır. Böylece hastaların karnında ameliyata bağlı bir kesi olmamaktadır. Organ bağışçısı olup da ameliyat geçiren kişiler hastanede ameliyat sonrası uzun süre yatmadan işlerinin başına dönebilmektedir. Sosyal güvenlik kurumunun tüm nakil ameliyatlarını sigorta kapsamına alması da mevzuattaki önemli gelişme olmuştur. Hastalar tüm organ nakli ameliyatlarını sigorta kapsamında olabilirken, ek bir mali yükle karşı karşıya kalmıyor.”

Hastalığın erken teşhisi için yapılması gerekenleri anlatan Doç. Dr. Ülkem Çakır ise, özellikle yüksek risk grubundaki bireylere yapılacak tarama testleri ile hastalığın erken evrede saptanmasının ve toplumun böbrek sağlığını koruyacak yaşam değişikleri konusunda eğitilmesinin önemini vurguladı.

30362

Malezya uçağının düşme sebebi açıklandı

Malezya Havayolları’nın MH17 sefer sayılı uçağının, 17 Temmuz’da Ukrayna’da, büyük olasılıkla kaza değil dışarından gerçekleşen bir saldırı sonucu düştüğü bildirildi.

Hollanda hükümeti, savcılığın kazayla ilgili süren araştırmasına ilişkin meclise gönderdiği bilgide, uzmanların, uçağın düşme sebebi konusunda 4 senaryo üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

“Kaza, uçağın içinden olası terör saldırısı, karadan ya da havadan saldırı” şeklinde tanımlanan senaryolardan ilk ikisinin, eldeki verilere göre olası görülmediğine işaret edilen açıklamada, bu yüzden araştırmaların diğer iki senaryo üzerinde yoğunlaştığına dikkat çekildi.

Uçağın füzeyle düşürülüp düşürülmediğinin anlaşılması için araştırmanın kesin sonucunun beklenmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, savcıların cezai soruşturma için ABD’den kazaya ilişkin daha fazla bilgi alma arzusunda oldukları belirtildi.

Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi de geçen ay kazaya ilişkin hazırladığı ön raporunda, uçağın muhtemelen dışarıdan gelen bir nesneyle düşürüldüğünü, pilotaj hatasının söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde 17 Temmuz’da düşen Malezya Havayolları’nın Amsterdam-Kuala Lumpur seferi yapan uçağında bulunan 283 yolcu ve 15 mürettebattan kurtulan olmamıştı. Kazada hayatlarını kaybedenlerden 196’sı Hollanda vatandaşıydı.

Hayatını kaybedenlerin kimliklerini tespit etmek amacıyla Hollandalıların yanı sıra aralarında Avustralya, Almanya, Belçika, İngiltere, Malezya, Endonezya ve Yeni Zelanda’dan uzmanların olduğu yaklaşık 200 kişilik ekip oluşturulmuştu. Uzmanlar şimdiye kadar 284 yolcuyu teşhis etti.

deprem_sondakika.jpg

Papua, Indonesia’da 4.8 büyüklüğünde deprem!

Papua, Indonesia’da 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Papua, Indonesia’da tarih 2014-10-31 ‘da yerel saatle 09:19:56 Utc’de deprem meydana geldiğini duyurdu.Depremin merkez üssünün 58 km derinlikte olduğu bildirildi.
Kaynak: EMCS