Aylık arşivler: Ağustos 2012

deprem_sondakika.jpg

Philippine Islands Region’da 5.0 büyüklüğünde deprem!

Philippine Islands Region’da 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Philippine Islands Region’da tarih 2012-08-31 ‘da yerel saatle 20:26:58 Utc’de deprem meydana geldiğini duyurdu.Depremin merkez üssünün 100 km derinlikte olduğu bildirildi.
Kaynak: EMCS

deprem_sondakika.jpg

Philippine Islands Region’da 4.9 büyüklüğünde deprem!

Philippine Islands Region’da 4.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Philippine Islands Region’da tarih 2012-08-31 ‘da yerel saatle 19:40:59 Utc’de deprem meydana geldiğini duyurdu.Depremin merkez üssünün 10 km derinlikte olduğu bildirildi.
Kaynak: EMCS

 

17 Ağustos 1999… Topraklarının tamamına yakını deprem kuşağı içerisinde bulunan ülkemizde deprem belki de ilk kez kendisini bu kadar acı bir şekilde hissettirdi. Binlerce kayıp, yok olan aileler ve milyarlarca dolarlık maddi hasar…

17 Ağustos depreminden sonra 'depremin tahmin edilebilirliğini' araştırmak ve bunca acıyı en azından sonraki depremlerde yaşamamak adına bir avuç insan internete girdi ve bu doğal afeti önceden görebilmek amacıyla Türkçe ve yabancı dilde tüm interneti taradılar.

İşte bu sıralarda Yahoo'daki bir mesaj grubunda tamamen tesadüfen bir araya gelen bu gönüllü topluluk, depremin yol açabileceği can kaybı ve milyarlarca dolarlık maddi hasar konularında bilinçlendikçe bu işin ciddiyetini daha da kavrayarak çalışmalarına hız verdi ve 2002 yılı Nisan ayında DOHAD kuruldu.

Doğa Hareketleri Araştırma Derneği; kısa adıyla DOHAD'ın özelliği, başta deprem olmak üzere doğal afetlerin tahmini konusunda tümüyle gönüllü ve maddi karşılık beklemeden çalışan en geniş sivil toplum örgütü olmasıdır.

www.sismikaktivite.org sitemizde sayıları 1500’ün üzerinde gönüllü gözlemcimiz deprem öncü işaretleri sayfamızda belirtilen 'deprem öncesi haberci olaylar'ı 24 saat bize aktarmakta, bu gözlem ve daha bir çok veri ileride kullanılmak üzere sitemizde arşivlenmektedir.

Şüphesiz ki insan hayatının değerini ölçmek hiç bir şekilde mümkün değildir, dolayısıyla DOHAD olarak çalışmalarımızın temelini ülkemiz insanına verdiğimiz değer oluşturmaktadır. Ancak unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki, o da özellikle Marmara Bölgesi’ni etkileyecek yıkıcı bir depremin, oluşturacağı milyarlarca dolarlık maddi hasarla ülke ekonomisine son derece ağır bir darbe vuracak olduğudur. İşte bu sebeplerden dolayı, yapmakta olduğumuz bu çalışmaları bir çeşit savaş olarak kabul ediyor ve insanımızın, ülkemizin geleceğini belirleyecek olan bu son derece önemli çalışmaya hepinizin katkılarını bekliyoruz.

AMAÇLAR

- Doğal afetler konusunda toplumumuzu bilinçlendirmek, doğal afetlere karşı korunma önlemlerini almaya teşvik etmek,

- Deprem tahmini üzerine araştırmalar yapan ve kısa dönem tahminler için çalışmalarda bulunan bilim adamlarımıza destek olmak,

- Herhangi bir doğal afet durumunda, gerek afet öncesi gerekse afet sonrası çalışmalarıyla halkımız ve ülkemizin uğrayabileceği zararı en aza indirmektir.

İLKELERİMİZ

İlkeleriniz, ve genel olarak üyelerinizin ortak özellikleri:

- DOHAD, her meslekten yetişmiş kimselerin hiçbir karşılık beklemeden yöresine ve ülkesine hizmet ettiği gönüllü bir kuruluştur.
– DOHAD bir araştırma ve hizmet derneğidir. Dernekler Kanunu'na tabi olarak Türk Yasaları'na göre çalışır.
– DOHAD siyaset ile uğraşmaz. Konusunda siyasi amaç yoktur. Amacı doğa olaylarını anlamak, korunma amaçlı projeler üretmek ve doğal afetler sonrasında yardımlaşma ve dayanışmaya katkıda bulunmaktır.
– DOHAD, insanlar arasında din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin hizmet götürür ve topluma faydalı olmaya çalışır.
– Üyelerin siyasi görüş, amaç ve çalışmalarına saygı gösterilir. Üyeler dernek çalışmaları dışında istedikleri gibi siyasetle uğraşabilirler.

DOHAD'a üye olacak kişilerde neler aranır?

- Birinci şart Atatürk devrim ve ilkeleri ile Cumhuriyet'e bağlılıktır. Diğer şartlar; iyi bir vatandaş ve yurttaş olmak, çıkar gözetmeksizin birikimini toplumun yararına sunmayı kabul etmektir.
– İyi ahlaklı, hiçbir sabıkası ve karanlık geçmişi olmayan, iyi aile yapılı, kalbi insan sevgisi ile dolu, iyiliksever, araştırmayı seven,
– Gerek aylık toplantılara, gerekse hizmet çalışmalarına zaman ayırabilecek olan,
– DOHAD ilkeleri, çalışma ve toplantı kurallarına, disiplinine uyabilecek olan herkes DOHAD'a üye olabilir. 

deprem_sondakika.jpg

Gulf Of Aden’da 5.0 büyüklüğünde deprem!

Gulf Of Aden’da 5.0 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Gulf Of Aden’da tarih 2012-08-31 ‘da yerel saatle 18:38:57 Utc’de deprem meydana geldiğini duyurdu.Depremin merkez üssünün 2 km derinlikte olduğu bildirildi.
Kaynak: EMCS

20_1346438546_images_1.jpg

Milyonlarca kara delik ve galaksi bulundu

 

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Wise adlı teleskobunu kullanan astronomlar, ilk kez evrendeki en parlak cisimleri gördüklerini açıkladı. Sıcaklık ve dalgaboyu arasındaki bağlantıyı kullanan teleskopla yapılan keşfin, insanoğlunun galaksilerin ve kara deliklerin nasıl ortaya çıktığını anlamasına yardımcı olması bekleniyor.

NASA'dan Daniel Stern, çoğu büyük galaksinin merkezinde kara deliklerin olduğu bilindiğini ancak galaksilerle kara deliklerin nasıl birlikte geliştiklerinin hala gizemini koruduğunu söyledi.

"NASIL OLDUĞUNU ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Işığın dalgaboylarını izleyen Wise Teleskobu ile yer çekiminin ışığın bile kaçmasını engelleyecek kadar güçlü olduğu bir bölge keşfettiklerini ifade eden Stern, Wise Teleskobu'nun bulduğu genç kara deliklerden gelen X ışınlarını incelemek için Nükleer Spektroskopik Teleskop Dizisi (Nustar) teleskobunu kullandıklarını belirtti.

“Astrophysical Journal” dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarı Stern, Nustar Teleskobu'yla genç kara deliklerin yüksek enerjili X-ışınlarını incelediklerini ve nasıl bu kadar yoğun olduklarını anlamaya çalıştıklarını dile getirdi.NASA'dan Peter Eisenhardt ise Wise Teleskobu yardımıyla keşfettikleri son derece sıcak ve parlak galaksilerin kendi yıldızlarının kütlesinden önce kendi kara deliklerini oluşturmuş olabileceğine dikkati çekti. Eisenhardt, keşfedilen galaksilerin şimdiye kadar bildikleri her şeyden farklı olduğunu kaydetti.

 

 

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=21344119

 

 

26_1346438191_images.jpg

Tunceli’de 4.2’lik deprem

 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün merkez üssünü Pülümür Taşlık Köyü olarak saptadığı deprem saat 17.14’te meydana geldi. Yerin 5 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, Pülümür’ün yanısıra, Tunceli kent merkezinden de hissedildi. Kısa süreli paniğe neden olan depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir hasar oluşmadı.

TUNCELİ'DE KORKUTAN DEPREM / WEB TV

BELEDİYE BAŞKANI: HASAR YOK

Pülümür Belediye Başkanı CHP’li Mesut Çoşkun, şiddetli depremin sadece süreli paniğe yol açtığını söyledi.

 

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=21353239

deprem_sondakika.jpg

New Britain Region, P.n.g.’da 5.2 büyüklüğünde deprem!

New Britain Region, P.n.g.’da 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), New Britain Region, P.n.g.’da tarih 2012-08-31 ‘da yerel saatle 18:21:37 Utc’de deprem meydana geldiğini duyurdu.Depremin merkez üssünün 108 km derinlikte olduğu bildirildi.
Kaynak: EMCS

deprem_sondakika.jpg

Gulf Of Aden’da 4.6 büyüklüğünde deprem!

Gulf Of Aden’da 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Gulf Of Aden’da tarih 2012-08-31 ‘da yerel saatle 18:02:01 Utc’de deprem meydana geldiğini duyurdu.Depremin merkez üssünün 30 km derinlikte olduğu bildirildi.
Kaynak: EMCS