Kategori arşivi: Doğa Olayları

28954521

Şili’de volkan patlaması

Şili’nin kuzeyinde bulunan Calbuco volkanı, 1972’den bu yana ilk kez faaliyete geçti.

Patlama nedeniyle kırmızı alarm verildi ve önlem olarak 20 km2’lik bir alanda 1500 kişi tahliye edildi.

Dağın çevresindeki okullar tatil edildi. Programlarını iptal eden Devlet Başkanı Michelle Bachelet, çalışmaları izlemek için bugün bölgeye hareket edecek.

BBC’nin haberine göre; volkanın yakınındaki Puerto Montt şehri kül bulutuyla kaplandı.

Komşu ülke Arjantin’in Calbuco’ya 100 km mesafede bulunan Bariloche şehrinde de acil durum önlemleri devreye sokuldu.


Volkan patlamasının yaşandığı bölgenin çevresinde birçok ev tahliye edildi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, volkanın şimdiye kadar lav değil sadece kül püskürttüğü belirtildi.

Bölgede yaşayanlara evlerinden çıkmamaları uyarısında bulunuldu.

Herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadığını açıklayan Şili İçişleri Bakanı Rodrigo Penailillo, insanlara sakin olmalarını tavsiye ederken, konuya ilişkin bilgilendirme yapılacağını söyledi.

Şili’de Mart ayında da Villarrica volkanı faaliyete geçmişti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28812943.asp

1927999

RİZE’DE HEYELAN KARAYOLUNU ULAŞIMA KAPATTI

RİZE’de sabah saatlerinde etkili olan yağışlar sonrası Ardeşen-Çamlıhemşin karayolunda heyelan meydana geldi. Ulaşıma kapanan yolda seyir halinde olan bir araçta maddi hasar oluştu.

Rize’de sabah saatlerinde etkili olan yağışlar Ardeşen-Çamlıhemşin karayolunun 5’inci kilometresinde heyelana neden oldu. Ulaşıma kapanan karayolunda seyir halindeki bir kamyonet de hasar gördü. Heyelanın ardından karayolları ekipleri bölgede yol açma çalışmasına başladı. Bölgede yer yer toprak kaymalarının sürdüğü belirtildi.

Karayolları Rize 103’üncü Şube Şefi Ercan Çiçek, yoğun bir toprak kütlesinin yolu kapattığını belirterek ekiplerin yolu açmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Kaynak: http://www.haber3.com/rizede-heyelan-karayolunu-ulasima-kapatti-3330047h.htm

indir (1)

Peru’da Ubinas Yanardağı faaliyete geçti

 

Peru’daki Ubinas Yanardağı faaliyete geçti. Günlerdir hareketlilik gözlenen dağın püskürttüğü kül ve gaz bulutu 2 bin 500 metreye ulaştı. Bölge geçici olarak uçuşlara kapatıldı. Yanardağ‘dan saçılan çamur kütleleri ise civardaki yerleşim yerlerine karadan ulaşım yollarını kapattı. Yetkililer, bölge sakinlerini tahliye etmeye hazırlanıyor.

Kaynak: http://tr.euronews.com/2015/04/16/peru-da-ubinas-yanardagi-faaliyete-gecti/

BCysZ1DI

Akyazı Hasanbey’de Heyelan Tehdidi

Akyazı’ya bağlı Hasanbey Mahallesinde Heyelan Ağaçları kökünden söküp Yolları kullanılmaz hale getirdi.
Edinilen bilgilere göre günlerdir yağan aşırı yağışlar nedeniyle Akyazı’ya bağlı Hasanbey Mahallesinde Heyelan meydana geldi. Heyelan Ağaçları kökünden sökerken yolları kullanılmaz hale getirdi.

Hasanbey Mahalle muhtarı Nuri Öztürk son günlerde yağan aşırı yağmurlar nedeniyle Mahallemizde Heyelan başladı. Ağaçları kökünden söken Heyelan Yollarımızı da kullanılmaz hale getirdi. Şimdilik Can kaybımız yok fakat önlem alınmazsa telafisi mümkün olmayan yaralar açabilir. Belediye’ye haber verdik havalar açar açmaz çalışma başlatacaklarını söylediler dedi.

z7Pyc.jpg ARQZyI6j.jpg 2lwBI8UaY.jpg    khAQrPoiU7.jpg

Kaynak: http://www.akyazi.net/akyazi-hasanbeyde-heyelan-tehdidi-18776h.htm

geyve_de_heyelan_h9091_31406

Geyve’de Heyelan

Sakarya’nın Geyve ilçesinde meydana gelen doğal afette bölgede bulunan 23 ev bosaltildi.
Geyvenin Örencik mahallesinde gece saatlerinde yaşanan toprak kayması sonucu boyleye Jandarma ve AFAD ekipleri ulastı. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alınırken Jandarma tedbir olarak 23 evin boşaltılmasına karar verdi.
Sabah saatlerine kadar kadar bölgeye girişler yasaklandı. Havanin aydınlanmasıyla bölgede inceleme yapan Jandarma ve AFAD ekipleri heyelanın tehlike arz edecek düzeyde olmadığına karar vererek mahalle sakinlerinin evlerine dönmelerini sağladi. Yaşanan heyelan olayı sonrası vatandaşlara uyarılarda bulunan görevliler durumu kontrol altında tutmaya devam ediyorlar.

Kaynak: http://www.sakaryamanset.com/gundem/geyve-de-heyelan-h9091.html

fft81_mf2574590 (2)

Göynük’te heyelan

Göynük ilçesinde Sünnet Gölü karayolunda heyelan meydana geldi.

Göle ulaşım sağlanan karayolu, tepeden toprak ve taş parçalarının kayması nedeniyle ulaşıma kapandı.

Haber verilen İl Özel İdaresi ekiplerinin iş makineleriyle yürüttüğü 3 saatlik çalışma sonucu yol ulaşıma açıldı.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/bolu_haber/goynukte_heyelan-1328852

1427600663055

Art arda hareketlendiler

Rusya, Japonya, Papua Yeni Gine, Meksika ve Şili’de bulunan 7 yanardağda, geçtiğimiz cuma günü patlama ve benzeri hareketlilikler yaşanması korkuttu
Dünyada farklı bölgelerdeki 7 yanardağda geçtiğimiz cuma günü art arda patlamalar yaşandı… 27 Mart’ta ilk olarak; Meksika’nın orta kesimlerinde bulunan Colima Yanardağı’nda sabah saatlerinde ufak çaplı volkan patlamaları gerçekleşti. Patlamada çıkan dumanlar, Jalisco eyaletinin batı kesimlerine doğru yayıldı. Ardından saat 10.00 sıralarında Rusya’nın doğusunda bulunan Shiveluch Yanardağı’nda şiddetli bir patlama yaşanırken öğle saatlerinde ise Şili’deki Villarrica Yanardağı’nda ufak çaplı hareketlenmeler görüldü. Aynı yanardağ en son geçtiğimiz çarşamba ve pazartesi günü harekete geçmiş; bir patlama tehlikesinden ötürü bölge halkı tahliye edilmişti. Japonya’da da 3 farklı yanardağ alarmı vardı. Sabah Kyushu eyaletindeki Aso Yanardağı’nda küçük lav hareketlenmeleri görülürken gece saatlerinde ise Kuchinoerabu-jima Yanardağı’nın tepesinde dumanlar belirdi.

14 VOLKAN PATLAMASI
Ayrıca Sakurajima Yanardağı’nda en az 14 volkan patlaması yaşandı. Aynı gün hareketlilik gösteren son volkan ise Papua Yeni Gine’deki Bagana Yanardağı oldu. Gerçekleşen patlamadan etrafa saçılan küller, kuzeye doğru 50 kilometrelik bir alana saçıldı.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/dunya/2015/03/29/art-arda-hareketlendiler

1427148322761

Şili’nin güneyinde turuncu alarm

Geçtiğimiz haftalarda dev orman yangınıyla sarsılan Şili’de şimdi de yanardağ alarmı verildi. Ülkenin güney kesimlerindeki Pucon şehrinde bulunan ve bu ayın başında küçük dumanlar yayan Villarrica Yanardağı’nın yeniden harekete geçmesi üzerine bölge yetkilileri dün turuncu alarm verildiğini duyurdu. Yanardağ etrafındaki ev sakinleri olası bir lav püskürmesine karşı tahliye edilirken Pocun genelinde ise halk teyakkuza geçti. Villarrica Yanardağı en son 1984’teki büyük patlamayla aktif olmuştu.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/dunya/2015/03/24/silinin-guneyinde-turuncu-alarm

rusya-da-siveluc-volkani-uyandi-kuller-7-7106391_x_300

Rusya’daki volkan 7 kilometreye yükseğe patladı

Rusya’da bulunan Şiveluç volkanı kül püskürtmeye başladı. Volkandan püsküren küller 7 kilometreye kadar yükseldi.

Rusya’nın uzak doğu bölgesi Kamçatka’da bulunan Şiveluç volkanı kül püskürtmeye başladı. Gün içinde dört kez patlamanın gerçekleştiği volkandan püsküren küller 7 kilometre yüksekliğe kadar çıktı.

225 KİLOMETREYE YAYILDI

Kamçatka Volkanik Patlamalar Müdahale Timi’nden yapılan açıklamada, dört kez gerçekleşen patlama nedeni ile 7 kilometreye kadar yükselen küllerin 225 kilometrelik bir alanda hissedildiği belirtildi.

YEREL HALK UYARILDI

Bilim adamları yayılan küller nedeniyle yerel halkın evlerinde kalmaları, yiyecek ve içecek depolamaları konusunda uyarıda bulundu. Şiveluç volkanı bölgede aktif olan en büyük 5 volkandan biri. Jupanovski, Klyuçevskoy, Karmiski ve Bezimianni volkanları da belirli aralıklarla kül püskürtüyor.

EN BÜYÜK PATLAMA 1964 YILINDA

Yaklaşık 60-70 bin yaşında olduğu tahmin edilen Şiveluç’un çapı 50 kilometre civarında, yüksekliği ise 3 bin 283 metre. Şiveluç en büyük patlamasını 12 Kasım 1964 yılında yapmıştı. Küller 15 kilometre yüksekliğe kadar çıkabilmişti.

30 AKTİF VOLKAN VAR

Kamçatka bölgesinde 150’den fazla olan volkandan 30’u halen aktif.

Kaynak: http://www.haberler.com/rusya-da-siveluc-volkani-uyandi-kuller-7-7106391-haberi/

220320151748127453900_2

Ordu’da heyelan bir evin duvarını yıktı

Karadeniz Mahallesi’nde 7 katlı bir apartmanın arka tarafındaki yamaçta sağanak sonrası heyelan meydana geldi. Kayan toprak ve kaya parçaları, Vedat Dinler’e ait evin duvarını yıktı.

Olayın gündüz yaşanmasından dolayı şanslı olduklarını dile getiren ev sahibi Dinler, gece olması halinde çocuklarının odada uyuyor olacağından can kaybı yaşanabileceğini söyledi.

Kumru Belediye Başkanı Günan Murat Hatipoğlu ise aileye ellerinden gelen tüm yardımı yapacaklarını belirterek, “Can kaybı yaşanmadığı için mutluyuz” dedi.

Kaynak: http://haber.star.com.tr/guncel/orduda-heyelan-bir-evin-duvarini-yikti/haber-1012740