Yazar arşivleri: Meltem DİKEL

35_1411470614_auto-toprakta-olusan-dev-yariklar-depremin-ha-6514354_o.jpg

Toprakta Oluşan Dev Yarıklar Depremin Habercisi Mi?

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde 2 yıl önce oluşmaya başlayan toprak yarıkları, vatandaşlarda deprem endişesinin oluşmasına neden oldu.

Bolvadin ilçesinde eski mezarlık, Konak Mahallesi, Yenidoğan Mahallesi ile Uzunpınar mevkiinde toprakta oluşan ve yer yer genişliği 1 metreyi bulan dev yarıklar ilçede korku ve endişeye neden oldu. Çoğunlukta mezarlıkta oluşan yarıklar nedeniyle bazı mezarların ortadan ikiye ayrıldığı, bazılarının ise hemen yanından geçen yarıklardan dolayı çöktükleri gözlendi. Mezarlıkta başlayan ve çevresindeki yerleşim birimlerine kadar uzanan yarıklardan dolayı çevredeki bazı evlerin de duvarlarında da hasar oluştuğu ve 2 evin de bundan dolayı kullanılmaz hale geldiği bildirildi. Uzunlukları yaklaşık 8 kilometreyi, genişliği 1 metreyi ve derinlikleri yaklaşık 2 kilometreyi bulan yarıklar, ilçede vatandaşlar arasında ise deprem korkusuna neden oldu.

Korkunun nedeni ise 1914 yılında ilçede 4 Ekim günü 00.07'de meydana gelen ve 300 kişinin hayatını kaybettiği 7,0 büyüklüğündeki deprem. İlçe sakinleri şimdi o büyük depremin 100 yıl sendromunu yaşıyor. Toprakta oluşan yarıkların nedeni ile ilgili henüz net bir şey söylenemezken, Afyon Kocatepe Üniversitesi ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden gelen yetkililerin konu ile ilgili araştırma başlattıkları bildirildi.

7.0 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREM TEKERRÜR MÜ EDECEK?

Konu ile ilgili bilgisine başvurulan ve yarıkları ilk olarak kendisi fotoğraflayıp yetkililere bilgi veren eczacı teknisyeni Uğur Arpa ise, kendilerinin büyük bir korku içerisinden olduğunu kaydederek, yetkililerden bu yarıkların bir an önce nedeninin belirlenmesi için yardım beklediklerini kaydetti. Arpa açıklamalarında şunları söyledi:

"Mezarlıktaki yarıklar yaklaşık 2 yıl önce oluşmaya başladı. Ondan sonra da Konak Mahallesi civarında da yaklaşık 1 aydır yani yarıklar oluştu. Bu yarıklar yaklaşık 50 santim genişliğinde ve yarıkların olduğu arazilerde de çökmeler meydana geldi. Bu yarıklar obruk mu, deprem mi, vatandaşlarımız çok tedirgin. Bu konuda yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını ve bizlerini aydınlatmasını istiyoruz. 2002 yılında Bolvadin büyük bir deprem geçirdi ve binalarımız büyük hasar gördü. Yani bundan sonraki depreme herhalde dayanamayız. Bizim çekingenliğimiz bunlar. Boğaziçi Kandilli Rasathanesi'nin web sayfasında 1914 yılında bu bölgede Rihter ölçeğine göre 7,0 büyüklüğünde bir deprem olmuş. Yıl 2014 yani aradan 100 yıl geçmiş, acaba tekerrür mü edecek 7,0 büyüklüğündeki deprem, bizleri kaygılandıran bu."

http://www.haberler.com/toprakta-olusan-dev-yariklar-depremin-habercisi-mi-6514354-haberi/

35_1403644807_canakkale-bogazi-nda-gizemli-yakit-sizintisi-4505129.Jpeg

Çanakkale Boğazı’nda gizemli yakıt sızıntısı

Çanakkale Boğazı'nda beliren yakıt sızıntısıyla ilgili son açıklama korkuttu.. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden Prof. Dr. Doğan Perinçek, 'ilk izlenim olarak sızıntının depremle ilgisi var mı diye düşündüm' dedi

ÇANAKKALE Boğazı’nda, 81 denizciye mezar olan Dumlupınar Denizaltısı batığının bulunduğu Nara Burnu Mevkii’nde bir aydır yakıt kirliliği görülüyor. Deniz dibinden yüzeye çıkıp yayılan yakıtın kaynağı ise merak konusu oldu.

Çanakkale Boğazı’ndan geçen gemilerde uzun yıllardır kılavuz kaptan olarak görev yapan Cumhur Güvenç, Mayıs ayı sonlarında bir gemi ile Nara Burnu önlerinden geçerken, denizde yakıt kirliliği tespit etti. Bunu Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi ile Sahil Güvenliğe rapor etti. Başlangıçta, boğazdan geçen bir geminin sintine suyunu basması sonucu kirliliğin oluşmuş olabileceği düşünüldü. Ancak ilgili kurumlar, yaptıkları incelemede boğazdaki yakıt kirliliğinin kaynağını tespit edemedi.

Kılavuz kaptan Cumhur Güvenç, Nara Burnu önlerindeki yakıt kirliliği tespit etmesinin üzerinden günler geçmesine rağmen, görevli olarak bindiği gemilerle aynı bölgeden her geçtiğinde, aynı noktadan yüzeye yakıt sızdığını ve su yüzeyinde dağıldığını görmeye devam etti. Her geçişte yakıt sızıntısını fotoğrafladı, kameraya kaydetti. Yakıt sızıntısı ile Nara Burnu açıklarında 1953 yılında 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece saat 02.10’da Naboland adlı İsveç şilebiyle çarpışarak batan Dumlupınar Denizaltısı arasında bağlantı kurdu. Koordinatlara göre, yakıt sızıntısı Dumlupınar batığının 500 metre kuzeyinden çıktığını belirten Güvenç şöyle konuştu:

"Bu durum kimseyi aldatmasın. Boğazda 20 metre derinliğe kadar akıntı kuzeyden güneye doğrudur. Ancak daha sonraki derinliklerde akıntının yönü güney kuzey şeklindedir. Ben yakıt sızıntısının Dumlupınar Denizaltısı’nın yakıt tanklarının 61 yıllık süre zarfında çürüyüp delindiğini ve bu tanklardaki yakıtın sızıntı yaptığını düşünüyorum. Yakıtın, batığın 500 metre ilerisinden çıkması dip akıntısıyla alakalıdır. Zaten yüzeye çıktıktan sonra yakıt yeniden Güney yönüne doğru yayılıyor. Bu tamamen benim yorumumdur. Ancak, boğazdan geçen bir geminin denize attığı atık varil, 24 Mayıs depreminden sonra yeraltı petrol kaynağı sızıntısı, ya da başka bir batıktan kaynaklanması olasılıklar arasında. Kesin sonuç ilgililerin yapacağı inceleme ve hazırlayacağı raporla ortaya çıkacaktır."

"BAŞKA BİR BATIKTAN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR"

Denizaltı Sevenler Derneği Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç ise, Dumlupınar Denizaltısının batmasının üzerinden 61 yıl geçtiğini belirterek, "Denizaltı battığında yakıt boşalıp gitmiştir. Çünkü denizaltıların yakıt tankları ters bir kutu şeklindedir. Denizaltı battığı zaman akaryakıt dağılmıştır. Dolayısıyla bu yakıt sızıntısı başka bir batıktan kaynaklanıyor olabilir" dedi.

ANALİZ YAPILMALI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Çanakkale Boğazı’ndaki gizemli yakıt sızıntısıyla ilgili kesin bir sonuca varmak için analiz yapılması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Doğan Perinçek, şöyle dedi:

"Bu haberi ilk duyduğumda acaba bu yüzeye gelen sızıntının depremle ilgisi var mı diye düşündüm. Depremin harekete geçirdiği bir fay boyunca Radon gazı gelebilir ya da Trakya’daki petrollü kayaların devamını görüyoruz burada, onlardan gelen bir ham petrol olabilir mi diye düşündüm. Fakat görüntüleri izledikten sonra bu ihtimalleri geri plana attım. Şöyle ki eğer ham petrolse bunu TÜBİTAK’taki laboratuvarlarda işlenmiş petrolden çok rahatlıkla ayırabiliriz. Bu durumda daha net şekilde yorum yapabiliriz. Şimdi kaptan Cumhur Güvenç arkadaşımızın yaptığı bir yorum var. Bu olayı Dumlupınar Denizaltısı’na bağlıyor. Şu anda en akla yakın olasılık olarak bunu görüyorum. Analizleri yaptıktan sonra ham petrol mü, işlenmiş petrol mü sonucunu aldıktan sonra faylarla ve depremle ilgisini daha net kurabiliriz."

http://www.milliyet.com.tr/canakkale-bogazi-nda-gizemli-yakit-gundem-1901873/

35_1403644230_kentsel-donusumde-maddi-yardim-nasil-alinir-6184041_o.jpg

Kentsel Dönüşümde Maddi Yardım Nasıl Alınır?

 

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 6,5 milyon konut yenilenmeyi bekliyor. Deprem gerçeği kapıdayken, dönüşüm prosedürleri de tartışılmaya devam ediyor.

 

Kentsel dönüşümün başladığı bölgeler ve binalar var fakat hala sorunlar yaşanıyor. Ancak kentsel dönüşüm sürecinde devlet bazı yaptırımlar ve kolaylıklar da sunuyor.

 

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu'ndan yararlanmak için öncelikle 2 şart aranıyor.

 

Kentsel Dönüşüm Kanunu'ndan kimler yararlanabilir?

 

Binanız ya riskli alan ilan edilen bölgenin sınırları içerisinde olmalı ya da kendi başvurunuz sonucu riskli yapı ilan edilen bir binada oturmalısınız.

 

Eğer bu iki şarttan biri sizin için uygunsa, kentsel dönüşüm için harekete geçebilirsiniz.

 

Kentsel Dönüşüm çalışmaları başladıktan sonra devletin size ne gibi yardımı olacak?

 

Deprem için riskli alanda bulunan bir binanız varsa ya da başvurunuz sonucu binanız riskli ilan edildiyse, kentsel dönüşüm sürecinde binanızın yenilenmesi başlar. Bu süreçte de devletin bazı yardımları için başvurmanız mümkündür

Mülk sahipleri için Kentsel dönüşüm kredi ve kira yardımı

 

Bu aşamada eğer kat malikiyseniz; her bağımsız bölüm için en fazla 100 bin lira kredi yardımı alabilirsiniz. Bir malikin en fazla 5 bağımsız bölüm için yardım alabildiği bu uygulamada; kredi, blokeli hesapta tutulur ve inşaat süreci ilerledikçe ekspertiz onayına göre kat malikine dönüşüm için kredi yardımı devam eder.

 

Eğer kat sahibiyseniz, ancak kredi yerine kira yardımı alacaksanız; riskli binada yaşayan mülk sahibi 18 ay boyunca geri ödemesiz kira yardımı alabilir.

 

Ancak kat sahibi bu iki seçenekten yalnızca birini kullanabilir. Yani kat maliki ya kredi yardımı ya da kira yardımını seçebilir.

 

Kiracılar için Kentsel dönüşüm kredi ve kira yardımı

 

Eğer kiracıysanız; riskli binada bir yıldır kiracı olduğunuzu belgelediğiniz takdirde 100 bin liralık kiracılar için kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilir ve bu krediyle yeni bir konut alabilirsiniz.

 

Kentsel dönüşüm kapsamına giren dairenin kiracısına bir seferlik taşınma yardımı da sağlanıyor. Taşınma masrafları dikkate alınarak verilen bu yardım, başvuru dilekçesi sonrasında alınabilir.

http://www.haberler.com/kentsel-donusumde-maddi-yardim-nasil-alinir-6184041-haberi/

35_1403643747_akdeniz-de-deprem-8-3361637_8633_o.jpg

Alaska’da 8 Büyüklüğünde Deprem

ABD'nin Alaska eyaletinin batısındaki Aleutian Adaları'nda 8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırma Kuruluşu'ndan yapılan açıklamada, Aleutian Adaları'nda yerel saatle 12.53'te, 8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.

Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi tarafından yapılan ilk açıklamada, depremin Alaska'da Little Sitkin Adası'nın yaklaşık 21 kilometre güneybatısında meydana geldiği ve 7,1 büyüklüğünde olduğu bildirilmişti. 

Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi'ne göre, depreme rağmen, Pasifik Okyanusu'nda yıkıcı bir tsunami tehlikesi bulunmuyor.

http://www.haberler.com/alaska-da-8-buyuklugunde-deprem-6186114-haberi/

Hortum Gökçeada’nın Yanından Geçti

Çanakkale'nin Gökçeada İlçesi, sel ve deprem felaketlerinden sonra bu kez de hortum paniği yaşadı.

Gökçeada ile Yunanistan'ın Semadirek Adası arasında kalan bölgede denizde yağmur bulutlarının arasında aniden hortum belirdi. Saat 16.00'da Kabatepe Limanı'ndan Gökçeada'ya hareket eden arabalı vapurundaki bir vatandaş tarafından 16.30 sıralarında meydana gelen hortum cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. 2 Mayıs'ta önce sel felaketi, 24 Mayıs'ta ise 6.5 büyüklüğündeki deprem felaketini yaşayan Gökçeada, bu kez ise hortum paniği yaşadı. Hortum Gökçeada'yı etkilemeden, deniz üzerinde belirip kısa süre sonra da kayboldu

http://www.haberler.com/hortum-gokceada-nin-yanindan-gecti-6179595-haberi/

35_1402857740_akilli-telefonlar-sismometre-olarak-da-4146362_5337_o.jpg

Akdeniz’de 2 Ayrı Deprem Meydana Geldi

Akdeniz'de peş peşe iki deprem meyana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre ilk deprem 03:34'te 4,9 büyüklüğünde meydana geldi. Sarsıntı 15 kilometre derinlikte kaydedildi.

ARTÇI DEPREM 3,5 ŞİDDETİNDE

Akdeniz'de Saat 06.09 sıralarında 3,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı yerin 14.8 kilometre derinliğinde yaşandı.

http://www.haberler.com/akdeniz-de-2-ayri-deprem-meydana-geldi-6148355-haberi/

35_1402857476_254330.jpg

Van’da 4,0 Büyüklüğünde Deprem

Van'da 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada, saat 19.00'da Van Merkez'de yerin 9,76 kilometre derinliğinde, 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi.

http://www.haberler.com/van-da-4-0-buyuklugunde-deprem-6151623-haberi/

35_1402857266_710538_detay.jpg

Pakistan ‘da 6.6 Büyüklüğünde Deprem

Pakistan'ın Beluçistan eyaletinde dün meydana gelen 5.3 şiddetindeki depremden sonra bugün de ülkenin Hayber Paktunya eyaletinde 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Eyaletin başkenti Peşaver şehrinde halk panik havası yaşadı. Depremin merkez üssü Afganistan'daki Hindu Kuş dağlarının olduğu açıklandı.
Yerin 50 kilometre altında meydana geldiği açıklanan deprem sonrası, herhangi bir can ve mal kaybı haberinin henüz alınmadığı belirtildi.

Pakistan'da geçtiğimiz yıl Eylül ayında meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem sonucu, 370 kişi hayatını kaybetmiş, 100 bini aşkın kişi evsiz kalmıştı
http://www.haberler.com/pakistan-da-6-6-buyuklugunde-deprem-meydana-geldi-6152561-haberi/

35_1402857003_5733.jpg

Hint Okyanusunda Deprem

Hint Okyanusu'ndaki Cocos Adaları yakınlarında 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Merkez üssü Bantam şehrinin 675 kilometre kuzeybatısında olan depremin ardından tsunami tehlikesiyle ilgili açıklama yapılmadı.

http://www.haberler.com/hint-okyanusu-nda-deprem-6153241-haberi/,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

35_1402358543_750964_detay.jpg

İskenderun Körfezinde, 4,6 Büyüklüğünde Deprem

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, saat 06.38'de meydana gelen depremin merkez üssünün İskenderun Körfezi olarak belirlediğini açıkladı. Yerin 17.6 kilometre derinliğindeki depremçevre ilçelerde de hissedildi. Deprem ilk belirlemelere göre hasara neden olmadı.

http://www.haberler.com/iskenderunda-4-6-buyuklugunde-deprem-6132124-haberi/